VBTAI: Nav pamata draudēt ar bērnu atņemšanu tikai ģimenes materiālo apstākļu dēļ

4 komentāri
VBTAI: Nav pamata draudēt ar bērnu atņemšanu tikai ģimenes materiālo apstākļu dēļ
Foto: Pixabay.com

Ir nepieņemami, ja sociālais dienests draud ar bērnu atņemšanu tikai tādēļ, ja mazturīga ģimene tajā meklējusi palīdzību. Tā norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārstāve.

“Tā draudēšana ir absolūti nepieņemama rīcība no sociālā dienesta puses, jo sociālais dienests ir tā institūcija, kas palīdz tieši ģimenēm. Materiālie apstākļi nevar būt kā vienīgais iemesls bērna atņemšanai. Līdz ar to tur vispār nav pamata draudēt vai informēt, ka tiks atņemti bērni,” saka VBTAI eksperte Inga Krastiņa.

Inspekcija līdz šim ir saņēmusi vairākas sūdzības par atsevišķu sociālo dienestu darbinieku necienīgu un pat pazemojošo rīcību, taču ne par neadekvātu draudēšanu ar bērnu atņemšanu. Tikmēr pēdējā reize, kad sociālos dienestus uzraugošā Labklājības ministrija saņēmusi sūdzību par pašvaldības sociālo darbinieku rīcību draudos atņemt bērnus, bija pirms diviem gadiem. Tiek gan pieļauts – vecāki, visticamāk, nepareizi iztulkojot sociālo darbinieku teikto.

“Varbūt kādreiz šis moments ir tas, kas nav īsti klientam skaidrs. Tajā brīdī, kad viņam to skaidro, tas var likties drauds. Tas nav drauds, tas ir skaidrojums,” saka Labklājības ministrijas pārstāve Dzintra Kandere. Ministrijā skaidro, ka, ja, pēc vecāku domām, sociālie dienesti nepamatoti izsaka draudus par bērnu atņemšanu vai izturas necienīgi, ir jāvēršas ar iesniegumu pie konkrētās domes priekšsēdētāja.

Jau ziņots, ka labdarības biedrība ”Palīdzēsim viens otram” novērojusi jaunu tendenci – jo biežāk trūcīgās un mazturīgās ģimenes vēršas pēc palīdzības savas pašvaldības sociālajā dienestā, jo lielāka varbūtība, ka saņems draudus par bērnu atņemšanu. Raidījums “LNT Ziņu TOP10” svētdien vēstīja par četru skolēnu vientuļo mammu Sindiju, kas to piedzīvojusi, lūdzot palīdzību savest kārtībā sociālo mājokli, kurā viņa mitinās. “Tikai uzbraucieni un apvainojumi, ka man ir jānoņem bērni, ka es nespējot viņus aprūpēt. Es visu spēju, vienīgais tas, ka lūdzu nomainīt logus,” stāstīja vientuļā mamma.

To, ka atsevišķu pašvaldību sociālie dienesti ar neadekvātu komunikāciju iedzinuši cilvēkus izmisumā, šodien apstiprina nu jau arī otra labdarības biedrība – “Labdarības lapa”. “Ģimenes saka, ka nespēj tur aiziet, jo esot necilvēciska attieksme, tāda kā nievājoša, pazemojoša,” saka labdarības biedrības vadītāja Amanda Grase.

Taču šo biedrību vēl vairāk satrauc cita sociālo darbinieku rīcība. “Labdarības lapa” savā “Facebook” kontā publicē fotogrāfijas un aprakstus ar ģimenēm, kam ir palīdzēts ar saziedotām lietām. Šiem ierakstiem sekojot arī sociālie dienesti un pēc tam jau pret šīm ģimenēm, kas lūgušas palīdzību labdarības biedrībās, sociālie darbinieki vēršot mutvārdu draudus. “Ir bijuši vairāki tādi gadījumi, kur tieši mēs ieliekam publiski lūgumu palīdzēt ar kaut kādām lietām, piemēram, gultu vai ledusskapi, un tad ģimene lūdz ņemt ārā, jo viņiem jau nāk virsū, kāpēc viņi nevar parūpēties par saviem bērniem. Diemžēl arī ar draudiem atņemt bērnus,” atklāj Grase. ”Labdarības lapā” skaidro – draudi tiekot izteikti trūcīgajām un mazturīgajām ģimenēm, kurās vecākiem nav alkoholisma vai citu atkarību problēmas. Tāpēc tagad palīdzības grupa aicinājumos ziedot vairs nenosaucot konkrēto vietu.

TOP komentāri

 • Nja
  +2 +2 0

  Nja

  Labklajibas ministrija lai atver acis un beidz taisnoties.Ari Es biju palikusi ar 2 maziem berniem viena,pienemu lemumu aizmukt no vardarbīga vīra.Cereju uz sociala dienesta atbalstu.Kad griezos socialaja dienesta-darbinieca naida pilna skatiena uzkliedza,nau ko bernus dzemdēt Ja plika dirsa ka bomzim.Velreiz atvilksies mes tev tos bernus atnemsim.Es biju tada šoka stavokli morali novesta ka man bij viena doma mesties zem pirmas braucošas mašinas,knapi noturejos.Paldies Dievam esmu prom no Latvijas,ir labs darbs un varu dot berniem ko vien sirsninas mazas kāro.
 • Vieteejaa
  +2 +2 0

  Vieteejaa

  Tas apmeram ir tapat, ka Vandzenes socialais dienests! Kad paludz palidzibu citiem iedzivotajiem to saka, izstasta ta gimenes problemas! Bet ksd saka par citu gimdni, kur bernu lama,sit un maca tadas lietas, kuras nav pienemamas socialajiem vajag pieradijumu tam visam! Ar tiem socialajiem ta ir ka ir! Zinu pat vienad socialas no Vandzenes, bet vina tagad ir Talsu sociala, kura pati netiek ar savu bernu gala, kurs gan dzer un pipe!
 • Vietējais
  +2 +2 0

  Vietējais

  Zinu gadījumu tieši ar Dundagas sociālo dienestu.
  Uzrauga ģimeni, kura bērns ir atraktīvs, bet tādu ģimeni kur vecāki dzerstas un māja brūk kopā neko nedara.
  Kur loģikas?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl