Vasaras karstumā botāniskajā dārzā uzziedējusi īpaša ūdensroze

0 Komentāru
Vasaras karstumā botāniskajā dārzā uzziedējusi īpaša ūdensroze
Foto: Ekrānuzņēmums/900 sekundes

Karstā vasara ieviesusi savas korekcijas arī Nacionālā botāniskā dārza augu attīstībā, – tā vairāk noslogojusi darbiniekus un būtiski palielinājusi ūdens un elektrības patēriņu.

Vairākus augus svelme un karstums ietekmējis pozitīvi, piemēram, tieši šogad pirmo reizi ir uzziedējusi īpašā ūdensroze – Kruse Viktorija, kuras lapas var noturēt pat mazu bērnu.

Nacionālā botāniskā dārza direktors novēro šīs karstās vasaras postījumus, kas tika nodarīti vairāk nekā sešus tūkstošus kvadrātmetru lielajai dobei. Tā ir stilizēta etnogrāfisko rakstu formā un veltīta Latvijas simtgadei. Īpaši bēdīgi dobe izskatījās vasaras sākumā, taču risinājums tika atrasts.

Andrejs Svilāns
Nacionālā botāniskā dārza direktors

Jūnijā izskatījās diezgan drausmīgi, ja godīgi… Tad tās tukšās vietas, ko lēnam pārņems dienziedes, mēs aizpildījām ar vasaras puķēm. Izlīdzējāmies, izlāpījāmies, kā varējām, kā mācējām…

Arī rozes svelme un karstums šovasar ir ietekmējuši. Dārznieces šobrīd griež nost noziedējušos ziedus un cīnās ar nezālēm. Rozes šogad prasa daudz vairāk uzmanības nekā citus gadus.

“Melnais segums tās ļoti ietekmē, saule stiprāk. Pārzied tiešām ātrāk. Ar slimībām jācīnās, ar kaitēkļiem vairāk,” stāsta dārzniece Ināra Ivanova.

Lai samitrinātu sausu zemi dziļumā, visi augi vairāk jālaista. Tikai tas palīdz, stāsta dārza direktors. Tāpēc arī ūdens patēriņš šogad palielinājies par trešdaļu. Turklāt, par laimi, Botāniskā dārza teritorijā ir divi dīķi, kas palīdzēja izdevumus mazināt.

Andrejs Svilāns
Nacionālā botāniskā dārza direktors

Par ūdens laistīšanu nepilni 2 000 eiro sanākuši vairāk. Protams, ja mums būtu jāņem ūdens no kopējā tīkla, ja nebūtu šīs dīķu sistēmas, tad rēķins tuvotos griestu atzīmei. Pilnīgi pieļauju, ka pieckāršotos.

Arī oranžērijā jārūpējas par pastāvīgas temperatūras uzturēšanu, kādu nebūtu ieteicams pārsniegt. Tomēr saule šeit tiek, un vairāki augi, augļkokus ieskaitot, par to ir pateicīgi. Tā nāk par labu arī ūdensrozei Krusa Viktorija, kas ir uzziedējusi pirmo reizi. Dabā augošai Krusai Viktorijai lapas ir ļoti izturīgas, tās spēj noturēt 30 kilogramu lielu svaru.

Par karstumu nesūdzas arī oranžērijā mītošie kanārijputniņi, papagaiļi un gliemeži. Pēdējie, kad saulē kļūst par karstu, ieraujas kūdrā.

0 Komentāru