Vasarā notiek visvairāk negadījumu, kas saistīti ar elektrodrošības neievērošanu. Kā bērniem atgādināt par drošību?

Pievienot komentāru

Pavisam drīz sākas vasaras brīvdienas, kad bērni un jaunieši daudz laika pavada bez vecāku uzraudzības.

Tieši vasarā un tieši ar skolēniem arī notiek visvairāk negadījumu, kas saistīti ar elektrodrošības neievērošanu. Mūsdienās tiek izmantotas tik daudz elektroierīces – kā bērniem atgādināt par drošību?

“Kas ir iekšā baltajās elektrības būdiņās?” Šis jautājums bieži vien ir iemesls, kādēļ bērni un jaunieši mēģina tās atvērt.

Artūrs Šmats
elektrozinību mācību vadītājs

Pieskaroties šīm strāvvadošajām daļām, mēs ieslēdzamies elektriskajā ķēdē. Caur cilvēka organismu plūst elektriskā strāva, kas jau neatgriezeniski bojā cilvēka audus. Šī zīme brīdina – bīstami, elektrība. Visas šīs ir bīstamās zonas, kurām kategoriski aizliegts tuvoties.

Lai gan brīdinājuma zīmes it kā visiem ir zināmas, pagājušajā gadā reģistrēti 59 elektrotraumu gadījumi – puse no cietušajiem ir tieši bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam. Tāpēc profesionāļi pirms mācību gada beigām dodas uz skolām stāstīt, kā rīkoties, ja noticis kāds negadījums ar elektrību un ko darīt, lai no šādām situācijām izvairītos.

Paši bērni atzīst, ka daļa stāstītā jau esot bijis zināms, taču dažas lietas sagādājušas pārsteigumu, piemēram, ja redzi kādu, kurš pieskāries vadam un saņēmis elektrības triecienu, palīdzēt nekādi nevari.

“Tad, kad redzi kādu elektrības vadu un gribi pieskarties, tad labāk nepieskaries,” stāsta Emīlija.

Savukārt Gustavs bilst: “Man bija draugs, viņš uzkāpa elektrības stabā, un viņam rokā apdegums bija. Pēc tā gadījuma es vairs tā negribētu darīt nekad mūžā.”

Tomēr mūsdienās ar lekcijām skolā vairs nepietiek – tā kā ikdienā tiek lietotas aizvien vairāk elektroierīces, arī jautājumi bērniem par šo tēmu kļūst aizvien vairāk.

Jānis Kirkovalds
AS “Sadales tīkls” pārstāvis

Bieži vien ir tādas situācijas, kas neienāk pat prātā – iesprauž lādēt telefonu, atstāj lādētāju rozetē un pienāks mazais brālītis, un iebāzīs lādētāja vadu mutē.

Elektrozinību speciālists atzīst, ka bērnu vidū pieaug arī tendence noskatīties internetā video, kur vingrotāji lēkā pa elektrības būdiņām vai kāpj stabos, tad rodas vēlme to atkārtot pašam. Tāpēc nepieciešams meklēt aizvien jaunus veidus, kā jauniešus uzrunāt.

Lai nepieļautu bērnu un jauniešu iekļūšanu elektrības apgādes objektos, pirms skolēnu vasaras brīvdienām tie tiek arī pastiprināti pārbaudīti.