Varmākas ir gan alkoholiķi, gan sabiedrībā atpazīstamas personas

6 komentāri
Varmākas ir gan alkoholiķi, gan sabiedrībā atpazīstamas personas
FOTO: Flickr

Eiropas Savienības (ES) pētījums liecina, ka aptuveni 13 miljoni sieviešu gada laikā piedzīvojušas fizisku vardarbību, tajā pašā laikā 3,7 miljoni sieviešu cietušas no seksuālās vardarbības. ”Latvija ir viena no Top valstīm šajā ziņā, arī Eiropas Savienībā, jo pagājušā gadā veiktais pētījums ierindoja Latviju augšgalā. Mums ir no 32-39 % sieviešu, kas cieš no vardarbības ģimenē,” norāda centra Marta vadītāja Iluta Lāce.

Tai pat laikā vīrieši, kuri cieš no vardarbības ir tikai daži procenti.Divu gadu laikā Latvijā vairāk nekā 100 sievietes tikušas sakropļotas, bet piecas nogalinātas no savu dzīvesbiedru rokas, liecina jaunākie Labklājības ministrijas sniegtie dati.
”Vīrieša, no kura cieš sievietes, portrets ir dažāds. Ir arī sabiedrībā ļoti cienītas un atpazīstamas personas,” norāda Resursu centra Marta vadītāja Iluta Lāce. Viņa piebilst, ka sievietes lielākoties ir vecumā no 25- 45 gadiem. ”Ir arī jaunākas. Turklāt arvien vairāk gadījumu, kad jaunās sievietes atļaujas runāt par incesta pieredzi,” piebilst centra vadītāja.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem 70% gadījumu sieviešu slepkavībā vainojami viņu partneri vīrieši. Pasaulē no vardarbības cietušo sieviešu īpatsvars svārstās no 30% līdz 60%.

Saskaņā ar Eiropas Padomes statistiku viena no četrām sievietēm savā mūžā ir cietusi no vardarbības ģimenē un 6–10% sieviešu cieš no vardarbības ģimenē katru gadu, kā arī vardarbība ģimenē ir biežākais nāves un invaliditātes cēlonis visām sievietēm vecumā no 16 līdz 44 gadiem.

FOTO: Flickr

FOTO: Flickr

Latvijā vardarbības ģimenē cēloņi ir meklējami gan individuālajā, gan ģimenes, kopienas, gan valsts līmenī. Latvijā ir konstatējamas vairākas būtiskas problēmas, kuras nepieciešams risināt – sabiedrībā joprojām ir izplatīti mīti par vardarbību ģimenē, vardarbība ģimenē tiek akceptēta.

Sabiedriskās domas aptauja liecina, ka 15,8% iedzīvotāju atzīst, ka vardarbība pret sievieti ir attaisnojama. Joprojām sabiedrībā valda uzskats, ka vardarbība ģimenē ir šīs ģimenes iekšējā lieta, kurā neviens no malas nedrīkst iejaukties – 46,5 % respondentu sabiedriskās domas aptaujā norāda, ka neiejauksies vardarbības ģimenē gadījumos. Ļoti bieži vardarbības ģimenē netiek atpazīta.

Valsts policijas apkopotā informācija liecina, ka vardarbību ģimenē galvenokārt veic 30 līdz 40 gadus vecs vīrietis, kurš iepriekš policijas redzeslokā nav nonācis un kuram nereti ir problēmas ar alkohola lietošanu.

Parasti kopdzīvē ar upuri varmāka aizvadījis vairākus gadus un ne vienmēr vardarbību ģimenē veic vīrietis – ir gadījumi, kad varmāka ir sieviete. Latvijā pagājušā gada martā tika grozīts civillikums, kas paredz upuru pagaidu aizsardzību no varmākas. Deviņu mēnešu laikā policija pieņēmusi lēmumu varmāku nošķirt no upura 77 gadījumos.

Drosmīgu sieviešu dzīvesstāstus vari apskatīt šeit:

6 komentāri