Varētu rosināt ierobežot viesošanos divu mājsaimniecību ietvaros

73 komentāri
Varētu rosināt ierobežot viesošanos divu mājsaimniecību ietvaros
PAULA ČURSKTE / LETA

Ja valdība atbalstīs striktākus ierobežojumus, varētu ierobežot viesošanos divu mājsaimniecību ietvarā, vēsta aģentūra LETA, atsaucoties uz veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) intervijā Latvijas Radio pieļauto.

Viņa gan piekodināja, ka tas ir atkarīgs no kolēģu atbalsta valdībā.

Ministre akcentēja, ka jau vairāk nekā pirms pāris nedēļām teica, ka Ziemassvētki būs klusi. “Tas, ka ne laukā, ne mājās plašas svinības šogad nebūs, jau bija skaidrs,” viņa teica.

Lasi vēl: Viņķele: Ārkārtējā situācija tiks pagarināta, un Ziemassvētki Latvijā būs jāaizvada bez tuvinieku un draugu apmeklēšanas

Ministre arī atgādināja, ka pašvaldībās ar augstāku inficēšanās līmeni no ceturtdienas ir noteikti papildu ierobežojumi. Vaicāta, vai arī uz Rīgu tos varētu attiecināt, ministre norādīja, ka striktāki ierobežojumi ir skatāmi visas valsts mērogā.

Komentējot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) uzrunu iedzīvotājiem svētdienas vakarā, ministre akcentēja, ka par nepieciešamību pagarināt ārkārtējo situāciju runāja jau pirms nedēļas, uzsverot, ka pēc epidemioloģiskajiem datiem šāda vajadzība ir acīmredzama. Minimālais laiks, lai sajustu kādu efektu, būtu šo periodu pagarināt par divām nedēļām.

Tāpat viņa iepriekš minējusi, ja situācija nestabilizēsies, tad striktāki ierobežojumi būs nepieciešami visas valsts teritorijā. Un šāda aina ir redzama, atzina ministre.

Vaicāta, kādi varētu būt šie ierobežojumi, ministre teica, ka vispirms jāskatās, kā veicies ar esošo ierobežojumu ievērošanu. Viņa minēja, ka “melnās piektdienas” iepirkšanās akcijas laikā veikalos nav tikusi ievērota noteiktā platība vienam cilvēkam un neesot arī bijis nekādas kontroles. Tāpat sociālajos tīklos ir aicinājumi pieteikties dažādiem skaistumkopšanas pakalpojumiem, kuru sniegšana patlaban nav atļauta. Un arī tas, viņasprāt, netiek kontrolēts.
“Vēlos uzsvērt, ka pasākumi bez kontroles savu mērķi diemžēl nesasniedz,” viņa sacīja, uzsverot, ka vienlaikus, lemjot par striktākiem ierobežojumiem, atbildīgajiem ministriem obligāti ir jādemonstrē gatavība un jāinformē valdība un sabiedrība par plānu, kā šos ierobežojumus uzraudzīs.

Tai pat laikā viņa atzina, ka šo kontroles tēmu papildina vēl viena sadaļa. Piemēram, runājot par skaistumkopšanas speciālistiem, ir pieņemti ierobežojumi, kas veselai nozarei aizliedz strādāt jau kopš 7. novembra, bet cilvēkiem joprojām nav skaidrības, no kā viņi dzīvos, jo pretī nav piedāvāts kompensējošais mehānisms, teica Viņķele.

“Jau no vasaras katru nedēļu esmu aicinājusi kolēģus valdībā un vērsusi uzmanību, ka pretī ierobežojumam jābūt kompensējošam mehānismam. Cilvēki nepārtiek no gaisa. Jābūt skaidrībai, kā tiks kompensēts viņu ienākumu zudums,” uzsvēra Viņķele, piebilstot, – ja tas netiek darīts, tad darbība notiek pagrīdē un nelegāli.

Viņķele atzina, ka sarunas par atbalsta mehānismiem norit diezgan smagnēji, jo “šī fiskālās disciplīnas ietvara sajūta, ka ir jātaupa nauda, joprojām ir ļoti dzīva”. Ekonomikas ministrijai ir jāpiedāvā atbalsta mehānismi, uzsvēra Viņķele, piebilstot, ka pagājušajā nedēļā valdībā par to diskutēja vairāk nekā piecas stundas.

Kā vēstīts, jau kopš 17. oktobra privātos pasākumos atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem iekštelpās un arī ārtelpās, tomēr nav ierobežots mājsaimniecību skaits, kuras šie cilvēki var pārstāvēt.

Lai efektīvāk cīnītos pret Covid-19 izplatību, Ministru prezidents rosinās valdības kolēģus pagarināt Covid-19 dēļ noteikto ārkārtējo situāciju, kā arī ieviest stingrākus ierobežojumus, svētdienas vakarā tiešraides uzrunā sabiedrībai paziņoja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Viņķele šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja, ka trūkst esošo Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu kontroles un arī atbalsta mehānismu iedzīvotājiem, kuri zaudējuši ienākumus, vienlaikus atzīstot, ka redz nepieciešamību pēc vēl stingrākiem ierobežojumiem un arī ārkārtējās situācijas pagarināšanas.