Varakļānu novada domes priekšsēdētājs: Kompromiss ir ielāps uz nepareiza deķa

1 komentārs
Varakļānu novada domes priekšsēdētājs: Kompromiss ir ielāps uz nepareiza deķa
KASPARS KRAFTS, F64

Pretēji 31. maija iecerēm Saeimas vairākums tomēr nolēmis Varakļānus pagaidām saglabāt kā atsevišķu novadu pēc tam, kad Valsts prezidents bija piedraudējis pat ar Saeimas atlaišanu, tikmēr paša novada domes priekšsēdētājs Māris Justs kompromisu dēvē par ielāpu uz nepareiza deķa, vēsta TV3 Ziņas.

Pēc tam, kad parlamenta vairākums pretēji Satversmes tiesas spriedumam pirmdien, 31. maijā, atbalstīja “Jaunās konservatīvās partijas”, “Nacionālās apvienības” un “Saskaņas” priekšlikumu Varakļānu novadu iekļaut Rēzeknes novadā, Valsts prezidents Egils Levits 1. jūnijā uz sarunu izsauca Saeimas frakciju vadītājus.

Levits deputātiem uzsvēris, ka Saeimas pienākums ir pildīt konstitucionālās tiesas spriedumu.

Valsts prezidents Egils Levits

“Šis Saeimas balsojums tātad var radīt konstitucionālu krīzi. Un es arī norādīju, ka Valsts prezidentam Satversme dod arī līdzekļus un iespējas šādu konstitucionālu krīzi novērst.”

Ja lēmums par Varakļāniem netiks mainīts, prezidents sacījis, ka viņam neatliks nekas cits, kā atlaist Saeimu, norāda sarunas dalībnieki.

“Šorīt mēs pie prezidenta noskaidrojām, ka mēs ļoti strauji stūrējam konstitucionālā krīzē, kas var beigties ar ļoti skaidru risinājumu, ko prezidents ļoti skaidri noformulēja,” teica Saeimas deputāts Arvils Ašeradens (“Jaunā Vienotība”).

Saeimas rīcība, klaji ignorējot Satversmes tiesu, nepatīkami pārsteigusi arī varakļāniešus.

Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs (“Jaunā Vienotība”)

“Es domāju, ka pārsteidza ne tikai mani, bet jebkurā gadījumā visus juristus, pirmkārt, pārsteidza šāda iespēja. Nevis iespēja, bet bezatbildība, pēc manām domām.”

Un 1. jūnijā novada iedzīvotāji sarīkoja skaļu protesta akciju.

Pēc Valsts prezidenta iejaukšanās panākts kompromiss Varakļānus pagaidām saglabāt kā atsevišķu novadu. Tomēr pašvaldības vadītājs arī to uzskata par nepareizu rīcību.

“Pieņemot šobrīd Saeimā īslaicīgu lēmumu, tas arī neatbilst ne administratīvi teritoriālās reformas mērķim, ne uzdevumiem. Varbūt tas ir tāds kompromiss, kas ir tāds ielāps uz nepareiza deķa,” pauda Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs (“Jaunā Vienotība”).

Lēmumu kritizē arī daļa Saeimas deputātu, kuri uzskata, ka parlamentam bija jāatbalsta Varakļānu iekļaušana Madonas novadā, ko savulaik aptaujā atbalstīja vairums varakļāniešu.

“Vēl lielāku bardaku kā ir šobrīd ir ļoti grūti iedomāties, kā varēja vēl lielāku cūcību izstrādāt pret novada iedzīvotājiem,” uzskata Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Saskaņā ar 1. jūnijā lemto Varakļānos līdz oktobrim būs jārīko atkārtota iedzīvotāju aptauja par novada apvienošanu, bet pēc tam – līdz gada beigām – ar risinājumu būs jānāk klajā valdībai.

Notikušais ietekmējis arī pašvaldību vēlēšanu norisi. Madonas novadā vēlēšanas tomēr netiek atceltas, bet Rēzeknes novadā un Varakļānos tās ir atliktas līdz septembrim.

1 komentārs