Valsts var zaudēt Eiropas finansējumu gudrona dīķu izsmelšanai

0 Komentāru
Valsts var zaudēt Eiropas finansējumu gudrona dīķu izsmelšanai
Foto: LETA

Traģikomiska situācija izveidojusies Gudrona dīķu izsmelšanas lietā – valsts nespēj vienoties ar privāto uzņēmēju par turpmāko rīcību dabai bīstamo ķimikāliju dīķu izsmelšanā, un šādā veidā draud pazaudēt Eiropas atvēlēto finansējumu.

Darbu veicējs – Skonto būve – kas jau reiz saņēmis papildus 16 miljonus dīķu izsmelšanai, uzstāj, ka darbu pabeigšanai nepieciešami vēl 11 miljoni, taču šoreiz valsts to negrasās piešķirt, un tas draud projektu izgāzt.

Lai mēģinātu atrisināt absurdo situāciju, uz apspriedi šodien pulcējās Saeimas deputāti un iesaistīto valsts iestāžu pārstāvji. Skonto būve šajā sēdē nebija pārstāvēta, bet jau iepriekš skaidri paudusi savu nostāju: līdz maija beigām no dīķiem būs izsmeltas 30 200 tonnas indīgās vielas, līdz ar to, pēc Skonto ieskatiem, pašreizējais līgums par Valsts vides dienestu būs izpildīts.

Tomēr izrādās, ka dīķos indīgās vielas ir krietni vairāk, nekā tas sākotnēji bija paredzēts.

Skonto būve uzskata – lai papildu 14 000 tonnu gudrona savāktu, jāslēdz jauns līgums, un nepieciešami 11 miljoni eiro. Par šo situāciju rakstiski informēta arī valdība.

Ierēdņi rausta plecus – viņiem bija pārsteigums uzzinot, ka dīķi izrādījušies krietni dziļāki.

Valsts vides dienests uzskata, ka līgums ar Skonto būvi noslēgts par visu dīķu iztīrīšanu un piedāvā radikālu scenāriju – ja uzņēmums darbus neturpinās, tiks izsludināts jauns iepirkums, meklējot citu firmu, kas uzņemsies dīķus izsmelt, un, lai par to samaksātu, finansējums tiks rasts neizmaksājot Skonto būvei aptuveni desmit miljonus eiro par jau paveiktajiem darbiem. Tas gan draud ar milzu skandālu un ilgstošiem tiesu darbiem.

Finanšu ministrija brīdina, ka šī ķīvēšanās draud beigties ar pamatīgiem zaudējumiem.

Līdz šim Skonto būve par dīķu izsmelšanas darbiem saņēmusi 25 miljonus eiro – tas ir par darbiem līdz šī gada janvārim. Kā risināt strupceļā nonākušo situāciju, rīt lems īpašā apspriedē.
0 Komentāru