1 komentārs

Arvien vairāk skolotāju tiek sodīti par nepietiekamām valsts valodas zināšanām. Sodus Valsts valodas centrs šogad piemērojis trīsreiz biežāk nekā pērn.

Pārsvarā pārmetumus saņem gados vecāki skolotāji un Valsts valodas centrs var  ieteikt viņus arī atlaist no darba. Skolu direktori problēmu atzīst, taču uzsver, ka labus sava priekšmeta pasniedzējus neatlaidīs, pat ja viņu valodas prasmes nav teicamas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Rīgas 88. vidusskolā gan stundas, gan svētku pasākumi notiek bilingvāli. Šajā novembrī te svin dubultsvētkus – Latvijai paliek 96 gadi, bet pašai skolai – 30.

Daudzi skolotāji 88. vidusskolā strādā kopš pirmsākumiem. Viņi jau ir cienījamā vecumā. Lai saglabātu labus speciālistus, direktore licencējusi īpašas programmas. Saglabājot likumā noteikto proporciju 60 un 40% tās ļauj, piemēram, matemātikā, izskaidrot vielu krieviski, bet mājas darbus skolēni pilda latviski.

Rīgas 88.vidusskolas direktore Ņina Labada:
Ir vajadzīgs laiks. Un šodien, ja man ir jāizvēlas -skolotājs ar perfektam zināšanām latviešu valodā, un ļoti labu priekšmetu speciālistu, protams ka es izvēlēšos priekšmetu speciālistu.

Pēc direktores vārdiem, jauniem skolotājiem valodas problēma vispār nepastāv. Viņasprāt pēc gadiem 10 tā izzudīs pati no sevis. Bet pašlaik sabiedrībai neesot tiesību pastumt malā tos pedagogus, kuriem palikuši daži gadi līdz pensijai.

Rīgas 88.vidusskolas direktore Ņina Labada:
Viņam pēc 5-6 gadiem jāiet pensijā. Un tagad atnāk pēkšņi komisija un pasaka, ka viņam valodas zināšana vai tas līmenis neatbilst. Tad cilvēks 30 gadus ir atdevis skolai, viņš ļoti labs speciālists, un pēkšņi viņš ir jāatbrīvo? Tas ir viens. Otrs. Ja tiešām mēs atbrīvosim – kas būs vietā?

Pēc referenduma par krievu valodu, skolotāju valodas prasmēm atkal sāka pievērst īpašu uzmanību. Viņu valsts valodas zināšanas pārbauda gan kontroles programmas ietvaros, gan reaģējot uz sūdzībām. Inspektors nepārbauda darbu klasē  – pedagogus izsauc pa vienam un uzdod jautājumus saistībā ar viņu amata pienākumiem.  Piemēram, matemātiķim jāspēj komisijas priekšā latviski izklāstīt Pitagora teorēmu.

Ja apkopojam statistiku, sanāk, ka pedagogi tika sodīti katrā otrajā pārbaudītajā skolā. Bet īstenībā, pedagogus, kuri nepietiekoši labi runā latviski, var atrast bez maz vai katrā mazākumtautību skolā. Jautājums ir tikai par to, vai ir vēlēšanās tos meklēt

Šogad līdz 1.novembrim ir pārbaudītas 99 izglītības iestādes. Par nepietiekamu valsts valodas lietošanu administratīvi sodīti 55 pedagogi un 24 palīgi.

VVC Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna:
Tas ir daudz. Tas ir daudz, ņemot vērā to, ka skolotājam valsts valoda ir jālieto augstākajā līmenī, nu tas ir daudz.

Par valsts valodas nelietošanu draud naudassods no 35 līdz 280 eiro. Tad tiek dots termiņš – 3-4 mēneši. Un, ja pēc atkārtotām pārbaudēm latviešu valodas zināšanas neuzlabojas, Valsts valodas centrs var rekomendēt direktoram izskatīt jautājumu par pedagoga atbilstību ieņemamajām amatam.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijā uzskata, ka valodas problēma skolotāju vidū ir ievilkusies.

Latvijas izglītības vadītāju asociācija viceprezidente Aija Melle:
Es uzskatu, ka arī skolas direktors ir atbildīgs par to, kādi pedagogi strādā pie viņa skolā. Protams, ka nekas nenotiek uzreiz, un, šķiet, neviens nešaubīsies, ka šī norma, ka pedagogam strādājot skolā ir jāzina latviešu valoda, ir jau ļoti sen.

Problēmas sakni Valsts valodas centrs saredz krieviskajā vidē un skolotāju pašmotivācijas trūkumā. Lai gan uz atkārtotām pārbaudēm pedagogi parasti saņemas. Savukārt daudzi mazākumtautību skolu direktori 2018.gada izglītības reformu uzskata par sasteigtu. Pedagogi nespēšot kvalitatīvi pasniegt priekšmetus latviski, un pirmām kārtām no tā cietīšot bērni.

TOP komentāri

  • Rudīte
    0 0 0

    Rudīte

    Ja šodien cilvēkam vēl ir 5-6 gadi līdz pensijai, tad tas nozīmē, ka tad, kad sākās šī kampaņa par valsts valodu, viņam bija ap 30. Mazliet tā kā par jaunu, lai gaidītu pensiju. Tas- atbildot uz Labadas demagoģiju. Tiesa, pastāv arī cita iespēja, ka cilvēks ir galīgi stulbs un neko nevar iemācīties, bet tad jau arī maz ticams, ka viņš ir tāds neatsverams speciālists.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl