Komentāri
Valsts uzņēmumu amatpersonas nereģistrē saņemtās dāvanas
Foto: LETA

Lai gan valsts kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļiem, līdzīgi kā valsts un pašvaldību amatpersonām, ir jāreģistrē saņemtās dāvanas, reālajā dzīvē šādas likuma prasības nedarbojas, svētdien vakarā vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Turklāt nupat ar likumu paplašināts uzņēmumu loks, kuru amatpersonām jāreģistrē dāvanas. Proti, normas attieksies arī uz tām kapitālsabiedrībām, kurās publiskai personai ir izšķirošā ietekme koncerna likuma izpratnē. Tomēr līdzšinējā prakse liek šaubīties par šādas prasības lietderību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Satiksmes un Ekonomikas ministrija, kuru pakļautībā ir lielākās valsts kapitālsabiedrības, tostarp Latvijas Dzelzceļš, airBaltic un Latvenergo, līdz šim ne reizi nav saņēmušas no šo uzņēmumu valdes vai padomes locekļiem lūgumu izveidot likumā paredzēto komisiju dāvanu reģistrēšanai un novērtēšanai.

Latvijas Dzelzceļš raidījumam atzina, ka amatpersonas ir saņēmušas dažādas lietas, taču, vai tās uzskatāmas par dāvanām, un vai tās ir vērtīgas, uzņēmumā nezina.

“Īsti neesam tās vērtējuši. Jā, protams, starp dzelzceļiem vai uzņēmumiem notiek kaut kādas pieklājības suvenīru apmaiņas vai tādas lietas. Mēs tās īpaši līdz šim vērtējuši neesam, jo neviens no valdes locekļiem, cik man zināms, nav pieteicies izpirkt kādu no šīm dāvanām,” norādīja Latvijas Dzelzceļa pārstāvis Māris Ozols.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) raidījumam norādīja, ka arī daļa šķietami privātās ballēs, tostarp dzimšanas dienas svinībās, saņemtās dāvanas ir jāreģistrē.

“Tieši tā. Atbilstoši likumā noteiktai dāvanas definīcijai. Nu tātad likumā noteiktajā definīcijā ir rakstīts, ka dāvana šā likuma izpratnē ir jebkurš mantisks vai cita veida labums, kura tiešs vai netiešs guvējs ir valsts amatpersona,” skaidroja Alvils Strikeris, KNAB Politikas plānošanas nodaļas vadītājs.

Par dāvanām likuma izpratnē nav uzskatāmi ziedi, suvenīri, grāmatas vai reprezentācijas priekšmeti, apbalvojumi, balvas, godalgas.

Nupat Latvijas Dzelzceļa vadītājs Uģis Magons ar plašu vērienu nosvinēja savu dzimšanas dienu, kuru apmeklēja Krievijas dzelzceļa augsta līmeņa amatpersonas. Vai Magonis reģistrējis kādu dzimšanas dienas dāvanu, dzelzceļa pārstāvis nebija pārliecināts.

Likums paredz, ka dāvanas jāreģistrē piecu dienu laikā. Uz LNT Ziņu jautājumu Magonis atbildēja: ”Iesniedzot ikgadējo amatpersonas ienākumu deklarāciju par 2015. gadu, norādīšu tajā visu nepieciešamo informāciju atbilstoši likuma Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā prasībām.”

KNAB līdz šim nevienu nav sodījis par dāvanu nereģistrēšanu. Tomēr tas nenozīmējot, ka pārkāpumu nav bijis. Birojā norāda, ka tas tiekot atklāts vispārējās pārbaudes laikā un, pēc korupcijas novēršanas uzraugu pamudinājuma, amatpersona ”dāvanu” jautājumu sakārtojot.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl