Valsts prezidents aicina vietējām grāmatām un presei piemērot tikai 5% PVN likmi

0 Komentāru

Valsts prezidents Egils Levits izteicis valdībai aicinājumu samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi vietējiem drukātajiem medijiem un grāmatām, vēsta TV3 Ziņas.

Prezidenta arguments, nākot klajā ar šādu aicinājumu, ir oriģinālliteratūras un vietējās informatīvās telpas saglabāšana. Vēstule izsūtīta laikus, lai atstātu vietu diskusijām līdz nākamā gada valsts budžeta apspriešanai.

Prezidenta ierosinājums attiektos uz jebkuru vietējo drukāto mediju, taču īpaši uzsvērti reģionālie laikraksti. Sagatavoto vēstuli jau novērtē “Zemgales Ziņās”.

“Jāatzīst godīgi, ka reģionālai presei šobrīd jebkas ir derīgi, kas palīdz izdzīvot,” norāda “Zemgales ziņu” galvenā redaktore Agnese Leiburga.

No agrākajām trim reizēm nedēļā tieši ekonomisku apstākļu dēļ “Zemgales ziņas” iznāk reizi nedēļā. Tiesa, jānorāda, ka laikrakstiem jau šobrīd tiek piemērota daļēji samazinātā 12% PVN likme. Gada abonements līdz ar to 82 eiro apmērā. Ja tiktu piemēroti 5%, bez cenas noapaļošanas būtu 76 eiro 12 centi.

“Mums nāk arī cilvēki abonēt uz vietas redakcijā, lai ietaupītu arī tos centus par piegādi, uz redakciju ar kājām nāk, lai abonētu uz vietas. Lai arī tas ietaupījums ir 50 centi vai viens eiro. Tātad tam patiešām ir nozīme,” spriež “Zemgales Ziņu” galvenā redaktore.

Prezidenta vēstule tapusi ar skatu uz rudeni, jo izmaiņas nodokļos ir valsts budžeta jautājums. Līdz ar to ir laiks diskusijām.

“Šajā prezidenta idejā, vēršoties pie Finanšu ministrija (FM) ir viena cita, ļoti svarīga doma iekodēta. Un šī doma ir – tas ir Latvijas valsts pienākums, nodrošināt to, ka latviešu valoda un kultūra pastāvētu cauri gadsimtiem un tiktu nodrošināta demokrātiskās diskusijas telpa, kas ir svarīga, lai mēs sabiedrība varam sarunāties,” norāda Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte.

Valsts prezidenta ieskatā, samazināto PVN likmi vajadzētu piemērot arī grāmatām, runa ir par oriģinālliteratūru. Uzrunātās Kultūras un finanšu ministrijas pagaidām komentāros piesardzīgas.

Iecere par 5% PVN vietējai drukātai presei grāmatām nav jauna un tika apsvērta jau iepriekš. Pirms gada Finanšu ministrija modelēja, ka ieņēmumu kritums no drukātajiem medijiem valsts budžetā tad būtu divu miljonu eiro apmērā, savukārt, ja to piemērotu grāmatām – 1,3 miljoni eiro.

Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons (Nacinonālā apvienība)

“Kultūras ministrija ir izvirzījusi uz 2022.gada budžetu to starp trim prioritāriem jautājumiem. Kultūras ministrija iestāsies par 5% PVN, turklāt plašākā tvērumā, nekā norāda prezidenta kungs. Mēs arī runāsim par 5% ne tikai oriģinālliteratūrai, bet arī tulkotiem darbiem un specializēto literatūru, kas attīsta arī valodu.”

Mēs esam veidojuši atbalsta mehānismus medijiem, drukātiem, kā arī elektroniskajiem, kas arī ir sava veida atbalsts. Jautājums ir tāds, palīdzēt ar atbalsta mehānismiem vai nodokļu atlaidēm. Mūsu skatījums bija, ka, ņemot vērā, ka krītas apgrozījums, tas nav ilgtspējīgi,” apliecināja finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”).

Reģionālie mediji ilgstoši lūdz risināt arī konkurences jautājumu ar pašvaldību izdevumiem, kuri nereti ir pat veidoti līdzīgi privātajiem.

0 Komentāru