2 komentāri

Nesaņemot pielaidi valsts noslēpumam, amatpersonām būs tiesības vērsties tiesā. Turklāt likumā plānots arī nostiprināt personu tiesības iespēju robežās uzzināt atteikuma iemeslus. Piekāpjoties Satversmes tiesas spiedienam uz parlamentu, Saeimas atbildīgā komisija otrdien nolēmusi virzīt uz priekšu likumprojektu par šobrīd pretrunīgi vērtētās pielaižu atteikšanas kārtības maiņu.

Par pielaižu valsts noslēpumam atteikšanas kārtības maiņu ir atbildīga Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija, kas šajā parlamenta sasaukumā kļuvusi slavena tieši ar to, ka daudziem šīs komisijas deputātiem bijušas problēmas iegūt pielaidi valsts noslēpumam. Pielaide atteikta komisijas locekļiem Veiko Spolītim un Zentai Tretjakai. Tikmēr savulaik ar padomju armijas struktūrām saistītie deputāti Jānis Ādamsons un Kārlis Krēsliņš pieteikties pielaidēm pat nav mēģinājuši. Ādamsons apgalvo, ka to nedara principa pēc.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Mums rodas sajūta, ka specdienestus izmanto savtīgos nolūkos atsevišķi… Nezinu – citi specdienesti tai skaitā. Rodas iespaids, ka pāris klerki kaut ko sarunā, vienojas un attiecīgi piešķir pielaidi vai nepiešķir pielaidi,” saka Ādamsons.

Saistībā ar pielaižu zaudēšanu amatu pēdējos gados nācies pamest vairākām valsts amatpersonām – valdības ministriem Baibai Brokai un Romānam Naudiņam, kā arī augstākā līmeņa ierēdņiem iekšlietu ministrijas valsts sekretārei Ilzei Pētersonei-Godmanei un Valsts kancelejas direktorei Elitai Dreimanei.

Līdzīgi kā Ādamsons, vairāki pielaižu nesaņēmēji pārmetuši specdienestiem politisko angažētību – uz to Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis atbild šādi: “Tā ir vienkārši muļķīga un sekla politiska retorika. Tas ir viss, ko es varu atbildēt uz šādu pozīciju.”

Tomēr Satversmes tiesa lēmusi, ka pašreizējā pielaižu atteikšanas kārtība īsti pareiza tomēr nav. Tieši tāpēc Saeimai, kuras vairākums līdz šim pretojās jebkādām izmaiņām šajā jautājumā, tagad nākas vērtēt, kā mainīt pielaižu atteikšanas un šī lēmuma pārsūdzības procesu.

“Cilvēkam ir jāzina, kāpēc viņam tiek liegta šī pielaide, bet ja viņš pats vēlas publiskot – tā ir viņa brīva griba. Galvenais, lai pats cilvēks, kura intereses ir aizskartas, ir pārliecināts par to pirmkārt, kāpēc tas ir izdarīts; un, ka viņam ir tiesības to pārsūdzēt taisnīgā tiesā,” norāda Saeimas Nacionālās drošības komisija vadītāja Solvita Āboltiņa.

Pašlaik specdienestu atteikumu piešķirt pielaidi amatpersona var pārsūdzēt tikai pie ģenerālprokurora. Tagad plānots, ka vispirms to varēs darīt pie ģenerālprokurora, bet pēc tam arī Administratīvajā apgabaltiesā. Jautājums ir politiski jūtīgs. Iespējams, tieši tāpēc gan ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, gan apgabaltiesas priekšsēdis Māris Vīgants sacīja, ka pielaižu atteikumos vajadzētu pārsūdzēt kādās citās, nevis viņu vadītajās, iestādēs.

“Apgabaltiesas nostāja nav pamatota ar viedokli, ka mēs nevēlamies to pildīt un nevēlamies to darīt. Apgabaltiesas tiesnešiem bija saprātīgi argumenti, kāpēc tas būtu jāveic Augstākajai tiesai, taču lēmumu pieņem Saeimas deputāti,” teic Vīgants.

Atbildīgās komisijas deputāti tomēr nolēma bez izmaiņām virzīt tālāk valdības izveidotās darba grupas izstrādāto likumprojektu, kas nosaka, ka specdienestu lēmumus par pielaižu atteikumiem vispirms jāpārsūdz pie ģenerālprokurora un pēc tam apgabaltiesā. Veikt attiecīgās izmaiņas Satversmes tiesa uzdevusi Saeimai līdz nākamā gada vasarai.

TOP komentāri

 • s
  0 0 0

  s

  Ko vispār runāt par jēdziena jēgu, ja par valsts noslēpumu atzīst noziegumus, to (ne)izmeklēšanu un to veicējus.
 • Propagandists
  0 0 0

  Propagandists

  Ja es uzzinātu valsts noslēpumu, es noteikti būtu pārsmējies, jo Latvijas valsts noslēpums, tas ir kaut kas .......

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl