1 komentārs

Nesaņemot pielaidi valsts noslēpumam, amatpersonām būs tiesības vērsties tiesā. Turklāt likumā plānots arī nostiprināt personu tiesības iespēju robežās uzzināt atteikuma iemeslus. Piekāpjoties Satversmes tiesas spiedienam uz parlamentu, Saeimas atbildīgā komisija otrdien nolēmusi virzīt uz priekšu likumprojektu par šobrīd pretrunīgi vērtētās pielaižu atteikšanas kārtības maiņu.

Par pielaižu valsts noslēpumam atteikšanas kārtības maiņu ir atbildīga Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija, kas šajā parlamenta sasaukumā kļuvusi slavena tieši ar to, ka daudziem šīs komisijas deputātiem bijušas problēmas iegūt pielaidi valsts noslēpumam. Pielaide atteikta komisijas locekļiem Veiko Spolītim un Zentai Tretjakai. Tikmēr savulaik ar padomju armijas struktūrām saistītie deputāti Jānis Ādamsons un Kārlis Krēsliņš pieteikties pielaidēm pat nav mēģinājuši. Ādamsons apgalvo, ka to nedara principa pēc.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Mums rodas sajūta, ka specdienestus izmanto savtīgos nolūkos atsevišķi… Nezinu – citi specdienesti tai skaitā. Rodas iespaids, ka pāris klerki kaut ko sarunā, vienojas un attiecīgi piešķir pielaidi vai nepiešķir pielaidi,” saka Ādamsons.

Saistībā ar pielaižu zaudēšanu amatu pēdējos gados nācies pamest vairākām valsts amatpersonām – valdības ministriem Baibai Brokai un Romānam Naudiņam, kā arī augstākā līmeņa ierēdņiem iekšlietu ministrijas valsts sekretārei Ilzei Pētersonei-Godmanei un Valsts kancelejas direktorei Elitai Dreimanei.

Līdzīgi kā Ādamsons, vairāki pielaižu nesaņēmēji pārmetuši specdienestiem politisko angažētību – uz to Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis atbild šādi: “Tā ir vienkārši muļķīga un sekla politiska retorika. Tas ir viss, ko es varu atbildēt uz šādu pozīciju.”

Tomēr Satversmes tiesa lēmusi, ka pašreizējā pielaižu atteikšanas kārtība īsti pareiza tomēr nav. Tieši tāpēc Saeimai, kuras vairākums līdz šim pretojās jebkādām izmaiņām šajā jautājumā, tagad nākas vērtēt, kā mainīt pielaižu atteikšanas un šī lēmuma pārsūdzības procesu.

“Cilvēkam ir jāzina, kāpēc viņam tiek liegta šī pielaide, bet ja viņš pats vēlas publiskot – tā ir viņa brīva griba. Galvenais, lai pats cilvēks, kura intereses ir aizskartas, ir pārliecināts par to pirmkārt, kāpēc tas ir izdarīts; un, ka viņam ir tiesības to pārsūdzēt taisnīgā tiesā,” norāda Saeimas Nacionālās drošības komisija vadītāja Solvita Āboltiņa.

Pašlaik specdienestu atteikumu piešķirt pielaidi amatpersona var pārsūdzēt tikai pie ģenerālprokurora. Tagad plānots, ka vispirms to varēs darīt pie ģenerālprokurora, bet pēc tam arī Administratīvajā apgabaltiesā. Jautājums ir politiski jūtīgs. Iespējams, tieši tāpēc gan ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, gan apgabaltiesas priekšsēdis Māris Vīgants sacīja, ka pielaižu atteikumos vajadzētu pārsūdzēt kādās citās, nevis viņu vadītajās, iestādēs.

“Apgabaltiesas nostāja nav pamatota ar viedokli, ka mēs nevēlamies to pildīt un nevēlamies to darīt. Apgabaltiesas tiesnešiem bija saprātīgi argumenti, kāpēc tas būtu jāveic Augstākajai tiesai, taču lēmumu pieņem Saeimas deputāti,” teic Vīgants.

Atbildīgās komisijas deputāti tomēr nolēma bez izmaiņām virzīt tālāk valdības izveidotās darba grupas izstrādāto likumprojektu, kas nosaka, ka specdienestu lēmumus par pielaižu atteikumiem vispirms jāpārsūdz pie ģenerālprokurora un pēc tam apgabaltiesā. Veikt attiecīgās izmaiņas Satversmes tiesa uzdevusi Saeimai līdz nākamā gada vasarai.

TOP komentāri

  • Propagandists
    0 0 0

    Propagandists

    Ja es uzzinātu valsts noslēpumu, es noteikti būtu pārsmējies, jo Latvijas valsts noslēpums, tas ir kaut kas .......

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl