3 komentāri

Lielajā mirstībā no krūts un dzemdes kakla vēža onkologi un Veselības ministrija vaino pacientes, kuras pie speciālistiem vēršas novēloti. Diskusijā par veselības aprūpes pieejamību atzīts, ka tā sauktā zaļā koridora princips, kad valstij būtu onkoloģisko slimību pacientiem jānodrošina tikšana pie speciālistiem laikus, īsti nedarbojas.

Uz dažiem no izmeklējumiem rindas šobrīd ir līdz pat oktobrim. ”Lai es tiktu uz izmeklēšanu, man bija jāgaida trīs mēneši, lai tiktu šeit onkoloģijas nodaļā uz ķīmijterapiju,” atklāj Latvijas Onkoloģijas centra paciente Ingrīda.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ingrīda ir viena no 77 tūkstošiem onkoloģisko slimību pacientēm valstī, un tipisks pierādījums, ka joprojām nedarbojas Veselības ministrijas iecere likt vēža un audzēju ārstēšanu prioritāšu augšgalā uz valsts apmaksātajiem diagnostiskajiem izmeklējumiem. ”Man vajadzēja tikt uz datortomogrāfiju, kur mēnesi gaidīju. Mēnesi, tas nav normāli. Tas nav normāli, ja cilvēks slikti jūtas, ja sāp viss, tu nezini, kur likties no sāpēm,” norāda Ingrīda.

Ingrīda savu oficiālo rindu nemaz nespēja sagaidīt. Izsauca “ātro palīdzību”, jo tikai tā veic datortomogrāfiju nekavējoties. Tad bija jāgaida vēl divi mēneši līdz reālai ārstēšanai. ”Nu ļoti grūti, tas ir emocionāli ļoti grūti, ja tev pasaka diagnozi, bet tu netiec tālāk ārstēt, man būtībā pusotru nedēļu bija panika, bija ļoti liela panika no tā, ko darīt, kā darīt,” stāsta Ingrīda.

Onkologi saka, – daudzi pacienti nemaz neizdzīvo līdz savai izmeklējumu rindas kārtai. ”Pie šīm ielaistajām stadijām šis izdzīvošanas procents trešajā ceturtajā stadijā ir ļoti, ļoti zems, un šī ārstēšana ir ārkārtīgi dārga,” atzīst onkoloģijas ginekologs Ronalds Mačuks.

Gaidīšana uz valsts apmaksātajiem izmeklējumiem un ārstēšanu ir gadiem ilga problēma, taču Veselības ministrijas progress tās risināšanā nešķiet liels vēl pat šodien, jo tikai tagad ir apņemšanās meklēt atbildes uz pamatjautājumu. ”Skaidrojam, kā rindas veidojas, un tagad mēs esam konstatējuši, ka rindas ir diezgan liela problēma,” norāda Veselības ministrija valsts sekretāre Solvita Zvidriņa.

Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs to sauc par atrunu. Zinot, ka katru gadu valstī tiek atklāti 11 tūkstoši jauni onkoloģisko slimnieku, tam būtu bijis jābūt kā provizoriskam ciparam kvotu sadalē jeb uz cik cilvēkiem aprēķināt finansējumu.

”Pacientu skaits mums pieaug, izmeklējumu kvotas mums nepieaug, viņas nav atsevišķi iezīmētas onkoloģiskajā programmā, tās ir tās pašas kvotas, kas tiek dotas lielajai universitātes slimnīcai, un ar šīm kvotām ir jāiztiek gan akūtu pacientu izmeklēšanā, gan citu pataloģiju izmeklēšanā,” situāciju skaidro Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis

Tikmēr vēža un audzēju pacientiem bez bieza naudasmaka kā, piemēram, Ingrīdai, kurai no audzēja pirmajiem simptomiem līdz ārstēšanai bija jāgaida trīs mēneši, atliek paļauties vien tikai uz ceriņkrūmu pie Onkoloģijas centra ieejas.

TOP komentāri

 • Guna
  0 0 0

  Guna

  Nesaprotu kur tik ilgi 7septemri biju pie ginekaloges tad sekoja biopsija vizite LOC poliklinika 5 oktobri iestajos stacionara pec menesa izrakstijos un nu 24 turpinasu arsteties es saprotu kapec tik ilgi jo ja nebutu iestajusies stacionara tad ari kompi ar kontrstvielu labi ja februari sagaiditu
 • vesta
  0 0 0

  vesta

  Manā gadījumā, kad uz izmeklējumiem, lai tiktu onko centrā līdz operācijas galdam, bija jāgaida viena vasara. Par pretenzijām, kuras pēc operācijas izteicu vienīgajai Ventspils onkoloģei, viņas vārdus neaizmirsīšu nekad- Jūsu gadījumā, Jums tas vairāk nav aktuāli.Piebildīšu vēl. Ja no LOC (pēc operācijas) atbraucu 17sept. tad pie onkologa Ventspilī uzstāties uzskaitē varēju 8.oktobri, kaut gan ķimijterapija bija jau 2.oktobrī.
 • Protams

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl