Valsts nekustamie īpašumi plāno modernizēt valsts pārvaldes iestāžu birojus

Pievienot komentāru

Valsts pārvaldes iestādēs strādā nepilni 60 000 cilvēku, un kā izrādās, – liela daļa no viņiem strādā morāli un fiziski novecojušās telpās.

Nākamo piecu gadu laikā notiks mērķtiecīga darba telpu modernizācija valsts iestādēs, un nav runa tikai par remontiem, bet arī par pārplānošanu. Pirmā pie jauna ofisa tiks Ekonomikas ministrija.

Valsts pārvaldē – ministrijās un to padotības iestādēs šobrīd strādā 58 000 darbinieku, no kuriem lielākā daļa strādā telpās, kas neatbilst mūsdienu darba vides prasībām, – telpu plānojums ir neefektīvs, savukārt ēkas ir nolietojušās, un to apsaimniekošana prasa lielus finanšu resursus. Ar koncepciju “Nākotnes birojs” tuvāko gadu laikā šo situāciju plānots uzlabot. Tiks būvētas gan jaunas ēkas, gan remontētas vecās, būtiski mainīsies telpu iekārtošanas principi.

“Ja mēs šīs te ēkas atjaunojam, tad mēs fiziski iegūstam tikai telpu, bet mūsdienu darba vides prasības ir pavisam savādākas, un tas mūsu koncepts ir, ka mēs piedāvāsim valsts pārvaldei ne tikai šo fizisko ēku, bet visu, kas ir nepieciešams mūsdienīgai darba videi, kas ir uz aktivitāšu bāzēta, nevis uz fizisku vietu,” tā norāda Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

Šobrīd publiskā sektora telpas nereti netiek izmantotas efektīvi, – kabineti ir par lielu, turklāt trešdaļa valsts pārvaldē strādājošo savā darba vietā neuzturas – slimību, komandējumu vai kādu citu darīšanu dēļ. Modernas darba vides izveidošanai šos faktorus plānots ņemt vērā un tādējādi ietaupīt resursus.

Arī valsts pārvaldē pamazām aizvien vairāk ienāk elastīgais darba grafiks un strādāšana attālināti. Aizvien turpinās arī valsts pārvaldes optimizācija. “Nākotnes birojs” neparedz atvērtā tipa ofisu ieviešanu.

Valsts kancelejas direktors Jānis Citkovskis pauž: “Atvērtā tipa ofiss, kad mēs vienā lielā telpā saliekam rindiņā solus un ieliekam lielu darbinieku skaitu un domājam, ka tas dos to pievienoto vērtību, šis koncepts, par ko mēs šobrīd runājam un domājam, ir pavisam kas cits, ka katrs darbinieks atrod sev piemērotu vietu strādāšanai – vienam tā ir individuāla nodalīts telpas stūris, kāds stāv, kāds sēž.”

Pirmā pie jauna ofisa tiks Ekonomikas ministrija, no pašreizējām deviņām adresēm tā pārcelsies uz vienu – ēku Elizabetes ielā 2, kas pazīstama ar nosaukumu “Pasaules tirdzniecības centrs”.

Pārvākties uz jaunām vienotām telpām plāno arī VNĪ, kas šobrīd bāzējas vairākās ēkās Vecrīgā. Finansējumu “Nākotnes biroju” izveidei plānots gūt pārdodot valsts funkcijām nevajadzīgos nekustamos īpašumus. Valsts pārvaldes telpu modernizācija prasīs vismaz piecus gadus.