Valsts kontrole skarbi kritizē prokuratūru un pārmet nesavlaicīgu iesaistīšanos krimināllietu izmeklēšanā

13 komentāri

Ar skarbu kritiku prokuratūrai klajā nākusi Valsts kontrole. Tā uzskata, ka krimināllietu izmeklēšanas kvalitāte Latvijā būtu krietni labāka, ja prokurori laikus iesaistītos izmeklēšanā un aktīvāk dotu norādes.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers gan pārmetumus noraida un sūdzas par naudas, kā arī cilvēkresursu trūkumu.

Pēdējos gados policistu darbam veltīts ne mazums kritikas, un arī Valsts kontrole savā revīzijā nebija saudzīga. Revidenti secināja, ka gandrīz puse no 200 000 Valsts policijas izmeklēšanā esošo kriminālprocesu ir vecāki par pieciem gadiem. Turklāt puse no pabeigtajiem procesiem tiek izbeigti noilguma dēļ, nevis tādēļ, ka atklāts noziegums. Pamatīga kritikas šalts gan tika ne tikai policistiem, bet arī prokuroriem, kuri viņus teorētiski uzrauga. Izrādās, bieži vien šī uzraudzība turpat teorijā arī paliek.

Ilze Grīnhofa
Valsts kontroles padomes locekle

Tajā izlasē, ko mēs skatījāmies, bija arī tādi procesi, kas turpinājās vairākus gadus, un arī šādos procesos netika sniegts neviens norādījums. 30% gadījumu no tiem procesiem, kas bija mūsu izlasē, mēs redzējām, ka nav sniegti nekādi norādījumi.

Līdzīga prakse esot vērojama arī attiecībā uz KNAB, kurš pēdējā laikā daudz kritizēts par nespēju pierādīt noziegumus, piemēram, tā sauktajā “oligarhu lietā”. Valsts kontrole uzskata, ka prokuroriem izmeklēšanā iesaistoties savlaicīgāk, varētu novērst daudzas izmeklētāju kļūdas.

Ilze Grīnhofa
Valsts kontroles padomes locekle

Ļoti plaši ir izskanējis jautājums par izmeklētāju zemo kvalifikāciju. Un tā arī ir viena no problēmām, ka izmeklētāji iespējams neprot piemērot šo likumu, un ir dažādi trūkumi. Prokuroram ir daudz augstākas prasības pēc izglītības, un prokurors droši vien varētu veicināt ar savu šo te norādījumu sniegšanu.

Valsts kontrole arī secina, ka Latvija ir viena no tikai četrām Eiropas valstīm, kurās prokurori regulāri nevada mācības policijas izmeklētājiem. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers atzīst, ka kritika nav bez pamata, bet uzstāj, ka risinājumi atduras pret naudas un tiesībsargu izglītības sistēmas trūkumu.

Ēriks Kalnmeiers
Ģenerālprokurors

Finanšu līdzekļi prokuroru apmācībai ir tik niecīgā summā, ka mēs nevaram nodarboties ar šo līdzekļu tērēšanu vēl policijas apmācībai.

Pretēji Eiropas Padomes rēķiniem, ka Latvijā prokuroru skaits, salīdzinot ar iedzīvotāju skaitu, ir viens no lielākajiem Eiropā, Kalnmeiers stāsta, ka kolēģi ir pārslogoti.

Ēriks Kalnmeiers
Ģenerālprokurors

Nu, ņemam Rīgu. Viena prokurora uzraudzībā ir no trīs līdz pieci tūkstoši krimināllietu. Tad es piedāvātu kādam Valsts kontroles pārstāvim pamēģināt gada laikā sniegt norādījumus krimināllietās izmeklētājiem, veikt kriminālvajāšanas, uzturēt valsts apsūdzību tiesā, atbildēt uz sūdzībām un pildīt citus pienākumus. Tad es redzēšu, cik kvalitatīvi Valsts kontrole izpildīs to pirms kritizēt citus.

Viņš arī norāda, ka prokurori pēdējos sešos gados neesot saņēmuši nevienu algas pielikumu, kas radījis ačgārnu situāciju, ka daži policisti saņem lielākas algas.

Jāpiebilst, ka Valsts kontrole pēc revīzijas izstrādājusi vairākus ieteikumus izmeklēšanas uzlabošanai, kuri iesniegti valdībā.

TOP komentāri

 • Ināra Rozīte
  +5 +5 0

  Ināra Rozīte

  Tavuprāt, tas būtu risinājums problēmai? Tad nāc un maini kaut ko. Cilvēki ir izdeguši jo nestrādā tikai oficiālās stundas. Bet puiši policijā raujas pa trim darbiem, lai ģimeni uzturētu. Tavuprāt, tas ir normāli?
 • Voldemārs Stāvusis
  +5 +5 0

  Voldemārs Stāvusis

  Un KAS tālāk?
  Kurš, sākot ar Saeimas sētnieku, beidzot ar Premjerministru, var mums, vēlētājiem, paskaidrot - kāda konkrēti ir šo amatpersonu ATBILDĪBA?
 • Egons Eglītis

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl