Valsts kontrole pārmet VID nevienlīdzīgu attieksmi pret administratīvo sodu maksātājiem

1 komentārs

Valsts kontrole izpētījusi jautājumu, kas kaitina daudzus nodokļu maksātājus viņu attiecībās ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Izrevidēti administratīvie sodi, kurus pēdēju divu gadu laikā VID piemērojis. Un revīzija rāda, ka VID rīcībā bieži trūkusi konsekvence. Ieņēmumu dienests gan aizstāvas, sakot, ka uzietie trūkumi jau esot novērsti.

Valsts kontrole analizēja 52 000 administratīvo sodu 12 miljonu eiro kopsummā, ko Valsts ieņēmumu dienests izrakstījis trīs gados no 2014. līdz 2016. gadam. Un secinājumi nebija dienestam glaimojoši. Neesot garantēta ne soda neizbēgamība, ne vienlīdzīga attieksme pret visiem pārkāpējiem.

“Revīzijas ziņojumā mēs aprakstām piemērus, kur par ļoti līdzīgiem vai pat vienādiem pārmetumiem sods, ko ir saņēmusi viena persona, ļoti būtiski atšķiras no cita. Sākot no mutvārdu aizrādījuma līdz pat vairākiem simtiem eiro reālas soda naudas,” teic Valsts kontroles padomes locekle Zita Zariņa.

Turklāt iemesli, kādēļ tā noticis, bieži vien ir neizsekojami, jo ieņēmumu dienests vienkārši nav dokumentējis apsvērumus, kas noveduši līdz sodam. Dienestā gan aizstāvas, ka pagājušā gada beigās ieviesta jauna centralizēta sistēma, kurai šādas problēmas jānovērš.

“Tas, kas bija pamatoti pārmests, ka nav dokumentēts tas domu gājiens, kā līdz tam ir nonākts. Jo to, ka mēs piemērotu apzināti nevienmērīgus sodus, tā nav. Bet to, ka, teiksim, darbiniekiem nav laika vai izpratnes par to, kā jādokumentē, nu diemžēl tādas lietas gadās,” norāda VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Valsts kontrole arī aizrāda, ka administratīvie sodi tiek piedzīti tikai 53% gadījumu. Tomēr ieņēmumu dienests uzskata, ka arī tas esot ļoti daudz, jo pārkāpēji tomēr nav publika, ar kuras uzcītību apmaksājot saistības var rēķināties.

1 komentārs