Valsts kontrole: Likumsargi nav saņēmuši taisnīgu samaksu par darbu Covid-19 laikā

4 komentāri

Iekšlietu ministrija policijas un robežsardzes darbiniekiem nav nodrošinājusi taisnīgu samaksu par darbu Covid-19 apstākļos, to revīzijā konstatējusi Valsts kontrole.

Likumsargi par darbu ārkārtējās situācijas laikā varēja saņemt piemaksas 20% apmērā no mēnešalgas, taču, lai noteiktajos rāmjos iekļautos, atsevišķos gadījumos piemaksas mākslīgi samazinātas, bet citos – palielinātas.

Pavasarī, stājoties spēkā ārkārtējās situācijas regulējumam, vairāku profesiju pārstāvjiem par darbu paaugstinātas slodzes un bīstamības apstākļos varēja piešķirt piemaksas, kas nepārsniedz 60% mēnešalgas.

Uz prēmijām varēja pretendēt arī policisti un robežsargi, un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) noteica, ka viņu piemaksas nedrīkst būt mazākas par 7%, vienlaikus nepārsniedzot 20% apmēru.

Tomēr, Valsts kontroles ieskatā, piemaksu aprēķina metodika bijusi pārlieku sarežģīta, un pārspīlēti strikta bijusi arī atskaitīšanās kārtība par Covid-19 apstākļos veiktajiem darbiem.

“Šis nostrādātais laiks kontaktā ar šīm personām ir ļoti detalizēti jāuzskaita, mēs redzējām, ka tika uzskaitītas konkrētas stundas un pat minūtes, cik ilgi attiecīgā amatpersona atradusies šajā kontaktā. Formula bija tāda, ka visiem šis noteiktais apmērs tika palielināts par 7% un tajos gadījumos, ja apmērs pārsniedza 20% no mēneša darba algas, tas tika samazināts,” norāda Valsts kontroles padomes locekle Ilze Grīnhofa.

Rezultātā izveidojās situācijas, kad likumsargiem piemaksas samazināja tikai tādēļ, ka tās neiekļāvās noteikto 20% griestos. Piemēram, konstatēts gadījums, kad divi inspektori ciešā saskarē ar iespējamajiem inficētajiem darba pienākumus pildīja 12 stundas, un viens no viņiem saņēmis 80 eiro, kamēr otrs – tikai 12 eiro.

Valsts kontroles ieskatā, tas ir nepieņemami, jo policistiem nebija iespējas palikt mājās un viņi riskēja ar savu un tuvinieku veselību, godprātīgi pildot darba pienākumus gan repatriācijas reisos, gan apsargājot infekcijas perēkļus.

“Šis nu būtu bijis tas gadījums, kad iekšlietu resora amatpersonām, kur ministrs uzsver, kurām ir ļoti mazs atalgojums, šī nu būtu bijusi tā iespēja, kad šiem cilvēkiem varētu samaksāt par darbu īpašos apstākļos,” saka Grīnhofa.

Kopumā likumsargu piemaksām bija atvēlēti 2,5 miljoni eiro, no kuriem iztērēti nepilni 700 000. Iekšlietu ministrijā skaidro, ka piemaksu griesti noteikti, solidarizējoties ar mediķiem. Savukārt mazās prēmijas skaidrojamas ar kopējo zemo atalgojumu. Vienlaikus kontroles ieteikumus ministrija apņēmusies izpildīt.

“Mēneša laikā mēs veiksim pārrēķinu un attiecīgi katrā gadījumā individuāli, kur ir konstatēts nekorekts aprēķins, veiksim šo korekciju,” norāda ministrijā.

Piemaksas par darbu ārkārtējās situācijas apstākļos saņēma nepilni 2000 policistu un robežsargu.