Komentāri
Valsts kontrole: Latvijā ir tendence, ka biedrības izmanto deputātu lobiju, lai saņemtu valsts atbalstu
Foto: LETA

Latvijā ir vērojama tendence, ka biedrības izmanto iespēju ar atsevišķu deputātu īstenotā lobija palīdzību tikt iekļautām budžetā un saņemt tiešu dotāciju, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).

Runa ir par biedrībām, kurām finansējuma priekšlikumus iesniedz deputāti vai politiskās partijas kārtējā gada budžeta likumprojekta 2. lasījumam. Piemēram, Latvijas Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome, Latvijas Mūzikas atbalsta fonds, Jaunrades fonds u.c. Šāda prakse pārkāpj vienlīdzības principu un nav godīga pret pārējām organizācijām, kuru projektiem jāpiedalās konkursos, secinājusi VK.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šī revīzija izgaismojusi vēl vienu lielu problēmu – biedrības nereti kalpo tam, lai Kultūras ministrijas (KM) padotības iestādes varētu īstenot savus projektus, kuriem faktiski jau ir paredzēts finansējums budžetā, turklāt – būtu iespēja izvairīties no iepirkuma procedūras. Normatīvie akti biedrībām paredz atvieglotu iepirkuma procedūru.

Revīzijā konstatēts, ka biedrība, kura izveidota ar mērķi atbalstīt KM padotības iestādi, vēršas ar lūgumu piešķirt finansējumu projektam, naudu saņem, projektu īsteno, bet gala produkta ieguvēja un lietotāja patiesībā ir KM padotības iestāde.

Šādi rīkojies, piemēram, Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonds (no Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) saņēmis gandrīz 17,5 tūkst. eiro (bez PVN) muzeja mobilās aplikācijas projekta īstenošanai) un Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība (no KM saņēmusi 14 tūkst. eiro dokumentālas filmas izveidei un komunikācijas stratēģijas izstrādei un īstenošanai).

Pārbaudot revīzijas izlasē iekļautās biedrības un nodibinājumus, revidenti konstatējuši, ka KM un VKKF, piešķirot finansējumu tādu mērķu sasniegšanai, kas paredzēti ministrijas padotības iestāžu nolikumos, kā arī preču un pakalpojumu iegādei, kuri paredzēti valsts iestādes darbības nodrošināšanai, ir nelietderīgi iztērējuši 31,5 tūkst. eiro.

Izrādās, finansējumu teorētiski varētu saņemt pat pēc būtības bankrotējusi biedrība, jo finanšu rādītājus par iepriekšējiem periodiem nepārbauda ne KM, ne VKKF.

Tas arī radījis vairākas situācijas, kad piešķirtā nauda tērēta pavisam citiem mērķiem, piemēram, biedrība Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome nopirkusi putekļusūcēju IRobot Roomba 770 par gandrīz 500 eiro un tikpat dārgu gludekli.

VKKF administrācija un KM administrācija dara pēc būtības vienu un to pašu, gan piešķirot dotācijas, gan uzraugot to izlietojumu, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK). Tādējādi 2012. un 2013. gadā nelietderīgi izlietoti kopumā 64 tūkstoši eiro.

”VKKF savulaik tika izveidots tieši šādas funkcijas veikšanai, un šo darbu dara ekspertu komisija. Tāpēc KM administrācijas izmaksas, piešķirot un uzraugot dotācijas, uzskatāmas par nelietderīgām. 2012. un 2013. gadā šī summa bija 64 tūkstoši eiro,” norādījuši VK pārstāvji.

”Dubults, iespējams, neplīst, taču ir situācijas, kad divu sistēmu funkciju dublēšanās ir nelietderīga vai pat netaisnīga un sistēmu kropļojoša – šis ir viens no galvenajiem secinājumiem revīzijā, kurā tika pārbaudīta KM piešķirto dotāciju biedrībām un nodibinājumiem likumība un lietderība,” ziņo VK.

Patlaban ir izveidojusies situācija, kad biedrībām un nodibinājumiem ir iespēja saņemt naudu gan no ministrijas, gan no VKKF. Tas pēc VK domām rada dubultā finansējuma risku. Tāpat, nesaņemot finansējumu no vienas organizācijas, pastāv iespēja vērsties otrā un naudu tomēr dabūt, kas savukārt rada daudz jautājumu par projektu vērtēšanas kritērijiem.

Piemēram, biedrība Latvijas Mūzikas attīstības biedrība/Latvijas Mūzikas eksports iesniedza pieteikumu VKKF par projektu, kura realizācijai būtu nepieciešami gandrīz septiņi tūkstoši eiro. VKKF to noraidīja. Pēc mēneša biedrība ar šo pašu vajadzību vērsās KM, kura savukārt finansējumu piešķīra.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl