Valsts kontrole grib pilnvaras pašai sodīt naudas šķērdētājus

2 komentāri
Valsts kontrole grib pilnvaras pašai sodīt naudas šķērdētājus
Foto: Tori Rector/Flickr

Skandalozi paziņojumi par pretlikumīgi iztērētiem miljoniem Rīgas brīvostā, fiktīvu darbinieku desmitiem Rīgas Namu pārvaldniekā – to visu pēdējos gados esam dzirdējuši no Valsts kontroles. Tomēr šīs iestādes atklātās nelikumības uz apsūdzēto sola izšķērdīgus ierēdņus noved ārkārtīgi reti, tādēļ tagad Valsts kontrole (VK) cer, ka Saeimas deputāti tai dos pilnvaras naudas šķērdētājus sodīt pašai.

Likuma grozījumi, ko vēlas Valsts kontrole, nenozīmētu jaunu soda veidu ieviešanu, bet gan to, ka VK būtu iespēja pašai piemērot naudas sodus šķērdēšanā pieķertiem ierēdņiem, negaidot uz policiju vai prokuratūru. Turklāt sodi būtu jāmaksā nevis iestādei, kurā nauda šķērdēta, bet tieši konkrētajai fiziskajai personai, kura to izdarījusi.

”Jāsaka, ka šī mehānisma izveides mērķis ir tāds, ka mēs redzam, ka krimināltiesiskā kārtībā mums kaut kā negrib nevienu sodīt šeit par noziegumiem, kas saistīti ar finanšu izšķērdēšanu. Pat ja pazīmes atbilst, kā likumā definēts. Šis ir veids, kā varbūt nelikt nevienu cietumā, bet atrisināt jautājumu citādākā veidā,” norādījis VK padomnieks juridiskajos jautājumos Edgars Pastars.

VK varētu vainīgajam cilvēkam likt atmaksāt valstij no savas kabatas summu, kas nepārsniedz viņa viena gada algas apmēru. Šo lēmumu gan varētu pārsūdzēt administratīvajā tiesā. Iedvesmu likuma grozījumiem to autori smēlušies gan mūsu kaimiņvalstīs, gan starpkaru Latvijas praksē. Jau šonedēļ tos paredzēts izskatīt Saeimas atbildīgajā komisijā.

2 komentāri