Valsts kontrole brīdina par vējā izsviestu naudu e-parakstam

1 komentārs

Katru gadu valsts vējā izmet gandrīz 850 000 eiro, maksājot par to, lai cilvēki savas elektroniskās identifikācijas jeb ID kartes var izmantot e-paraksta likšanai. Šo iespēju gandrīz neviens neizmanto, bet, par spīti tam, izmaksas jau drīzumā plānots dubultot, brīdina Valsts kontrole.

E-pārvaldes stūrakmens

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kad 2012. gadā Latvijā sāka izsniegt ID kartes, bija paredzēts, ka tās kļūs par elektroniskās pārvades sistēmas stūrakmeni. Ik gadus tajā ieguldot 847 000 eiro, kartes tika apveltītas ar bezmaksas e-paraksta funkciju, ļaujot cilvēkiem dažādus iesniegumus un dokumentus valsts iestādēm nodot neizejot no mājas.

Tomēr par spīti dāsnajam finansējumam, cilvēki ne par ko negribēja e-parakstu izmantot. To revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

”Analīze liecina, ka tikai 2% no karšu īpašniekiem ir izmantojuši e-parakstu,” norāda Valsts kontroles Otrā revīzijas departamenta direktore Ilze Grīnhofa.

Ar varu nespiež

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kas kartes izsniedz, atzīst, ka tas tik tiešām ir maz, bet uzsver, ka ar varu cilvēkus lietot e-parakstu nevar piespiest.

”Varētu tēlaini teikt, ka mēs klientiem esam iedevuši makšķeri – vērtīgu instrumentu. Bet, diemžēl, mēs klientu vietā nevaram doties zvejot,” skaidro PMLP pārstāvis Inguss Treiguts.

E-paraksta lietošanu ar ID kartes palīdzību apgrūtina arī fakts, ka karte jāsavieno ar datoru, bet tam ir vajadzīga īpaša ierīce, kas parastam lietotājam ne vienmēr ir pieejama.

Tādēļ PMLP sola, ka no nākamā gada sāks izdot jauna tipa ID kartes, kurām šāda nolasīšanas iekārta vairs nebūs vajadzīga. E-parakstu no šīm jaunās paaudzes kartēm varēs nolasīt ar viedtālruņa aplikāciju.

Informācijas sistēmu speciālists Viesturs Šļemanovs-Plešs gan neuzskata, ka plastikāta kartes un to nolasīšana nekļūs par populāru risinājumu, jo e-parakstam ir pieejami arī ērtāki veidi. Piemēram, virtuālais e-paraksts, kam ne telefons, ne karšu lasītājs nav nepieciešams.

”Vienkārši ieeju portālā, augšupielādēju savu dokumentu, aizsūtu citiem, viņi uzliek savus parakstus, un es dokumentu saņemu atpakaļ jau pilnībā parakstītu no visām pusēm. Un nav vajadzīgs ne plastikāts, ne speciālas iekārtas, nekas tamlīdzīgs,” viņš skaidro.

Atteikties neplāno

Par spīti visam, valsts nav ar mieru atteikties no e-paraksta ID kartēs. Tieši otrādi – Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, kaut atzīst, ka lietotāju ir par maz, risinājumu redz nevis taupībā, bet lielākos tēriņos. Tas grib ikgadējo summu palielināt līdz 1,9 miljoniem. Centra vadītājs Jānis Bokta norāda, ka piemēram, Igaunija, kura slavena ar veiksmīgo e-pārvaldi, tajā ieguldījusi pat sešas reizes lielāku summu, nekā Latvija.

Video

TOP komentāri

  • Sarma Freiberga
    0 0 0

    Sarma Freiberga

    Piekrītu, ka pārāk sarežģiti sākt lietot. Es pat iegādājos to paplīgierīci (kas arī nemaksā 1 Euro), bet vienalga tālāk viss bija ļoti nesaproti, līdz ar to arī nelietoju. Ja vēlas, lai lieto daudzi, jāmācās uztaisīt vienkāršu lietošanu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl