Komentāri
Valsts atbalsta programmā pirmā mājokļa iegādei saņemts vairāk nekā 100 pieteikumu
FOTO: LETA

Beidzot sākusi darboties valsts atbalsta programma mājokļu iegādei – šodien parakstīts pirmais hipotekārā kredīta līgums, kura sākotnējās iemaksas daļu garantē valsts. Šī programma ģimenēm ar bērniem ļauj mājokļa kredītu iegūt ar samazinātu pirmo iemaksu, tomēr pagaidām tajā piedalās tikai viena banka.

Citas komercbankas no dalības programmā atteicās, protestējot pret ”nolikto atslēgu principa” iekļaušanu likumā, un domas mainīt negrasās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valsts atbalsta programmā ģimenes pirmā mājokļa iegādei saņemts vairāk nekā 100 kredīta pieteikumu.

Atbalsta programma mājokļu iegādei paredz, ka ģimenēm ar bērniem, kuras pērk savu pirmo mājokli, valsts galvo daļu no kredīta pirmās iemaksas. Tas komercbankām, kas kredītu izsniedz, ļauj neriskējot pirmajā iemaksā prasīt mazāku summu, tādējādi padarot mājokļus pieejamākus ģimenēm bez lieliem uzkrājumiem. Turklāt jo vairāk bērnu ir ģimenē, jo lielāku kredīta daļu valsts garantē. Šodien programmas ietvaros pirmajai ģimenei tika svinīgi izsniegts kredīts.

Par valsts atbalstu pirmā mājokļa iegādei trīs nedēļu laikā interesi izrādījuši gandrīz 2000 ģimeņu, bet dokumentus kredīta noformēšanai iesniegušas aptuveni simts. Tomēr pagaidām vienīgā banka, kas iesaistījusies šajā programmā ir Citadele. Privātās komercbankas no dalības atteicās, protestējot pret ”nolikto atslēgu” principa iekļaušanu likumā.

Nolikto atslēgu princips nozīmē, ka parādnieks grūtību gadījumā atdod bankai ieķīlāto īpašumu, bet banka nepiedzen nenomaksāto hipotekārā kredīta summu. Tas teorētiski palielina risku, ka komercbankas ar hipotekāro kredītu piešķiršanu nenopelnīs.

Tieši to komercbankas min kā vienu no priekšnosacījumiem, lai tomēr iesaistītos valsts atbalstītajā mājokļu programmā. Jāpiebilst, ka nolikto atslēgu princips līdz šim nav stājies spēkā. Paredzēts, ka tas notiks pirmajā martā, tomēr diskusijas Saeimā liecina, ka to atcels vai piedāvās kā izvēles iespēju.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl