Valsts asinsdonoru centrā bez maksas nosaka Covid-19 antivielu klātbūtni

Pievienot komentāru

Valsts asinsdonoru centrā bez maksas nosaka Covid-19 antivielu klātbūtni, un kopumā līdz šim 15 000 asinsdonoru ir vēlējušies uzzināt jaunā koronavīrusa antivielu klātbūtni, vēsta TV3 ziņas.

Daļa cilvēku, kuriem bijis Covid-19 bez jūtamiem simptomiem un par vīrusu nav pat nojautuši, par to uzzinot nejauši, tajā skaitā no Valsts ansinsdonoru centra. Kopš augusta tas donoru nodotajās asinīs nosaka Covid-19 antivielu klātbūtni. Eksperti gan uzsver – tas, ka atrastas antivielas, automātiski nenozīmē ilgstošu imunitāti pret atkārotu saslimšanu ar Covid-19.

Pirms cilvēks ziedo asinis, Valsts asinsdonoru centra darbinieki jautā – , vai vēlas veikt arī Covid-19 antivielu testu. Nekas speciāli nav jādara. Vajadzīgo paraugu paņem no nodotajām asinīm.

Antivielu klātbūtne liecina, ka cilvēks bijis inficēts ar koronavīrusu. “Šīs asinis ar antivielām nav riskantas. Mums ir antivielas no daudz dažādām saslimšanām,” norāda Valsts asinsdonora centra direktore Egita Pole.

Latvijā kopš pandēmijas sākuma 15 000 asins donoru vēlējušies noteikt – ir viņiem, vai nav izstrādājušās Covid-19 antivielas. Tās atrastas 102 cilvēkiem. Šīs nedēļas laikā – 18 cilvēkiem.

“Kuriem šīs antivielas tika atrastas, neatzīmēja, ka būtu bijuši slimi, apkārtējie būtu slimi vai būtu jutuši kādas slimības pazīmes. Tātad var pieņemt, ka arī asimpotmātiskai saslimšanai veidojas šīs antivielas,” norāda Valsts asinsdonora centra direktore .

Privātajās laboratorijās Covid -19 antivielas nosaka par maksu. Valsts asinsdonoru centrā to izdara bez maksas. Mērķis – motivēt cilvēkus ziedot asinis. Donoru centrā, zināmā mērā, bija gaidījuši, ka Covid-19 antivielas tiks atrastas tūkstošiem donoru, taču tādu tikai nepilns simts.

Valsts asinsdonora centra direktore Egita Pole: “Ja runā, ka pūļa imunitāte ir vērā ņemama no 60% vai 70% visā populācijā, tad mūsu 0,36% liecina pagaidām par nekādu imunitāti. Jāgaida uz vakcināciju un jābūt piesardzīgiem.”

Rīdzinieks Pēteris ir regulārs donors. Piekritis noteikt Covid-19 antivielas intereses dzīts. Pieļauj, ja tās tiks konstatētas, tad varbūt viņš būs imūns pret Covid-19 dažus mēnešus.

Tiesa gan, vai antivielu klātbūtne asinīs automātiski nozīmē imunitāti pret atkārtotu saslimšanu ar Covid-19, eksperti visā pasaulē nav viennozīmīgi pārliecināti. Pat, ja imunitāte rastos, nav zināms, uz cik ilgu laiku. Zinātniski pētījumi par to būtu vēl jāveic.

RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors, medicīnas doktors Ģirts Briģis pauž – diemžēl pētījumi rāda, ka šīs antivielas nesaglabājas organismā ļoti ilgi. Paejot laikam, diemžēl antivielas, kas cīnās pret šo vīrusu, ar laiku samazinās, zūd. Tas nozīmē, ka iegūtā imunitāte pret to nav ilgstoša un nav noturīga.

Pasaules zinātniskajā literatūrā bijusi informācija par 32 cilvēkiem, kas jau otro reizi saslimuši ar Covid-19. Profesors norāda – tas nozīmē, ka ir iespēja saslimt ar Covid-19 atkārtoti. Vai tas notiek bieži vai reti, patlaban pāragri pateikt, bet teorētiski tāda iespēja pastāv.

Pētījumu par Covid-19 antivielām sākuši eksperti Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS). Viņi pētīs, kā Covid-19 pārslimojušajiem 70 bērniem izmainās antivielu intensitāte un noturīgums vairāku mēnešu garumā. Pirmie secinājumi gaidāmi janvārī.