Valstij neizdodas pārdot veco LNB galveno ēku; rit jau trešais gads, bet progresa nekāda

1 komentārs

Valstij neizdodas pārdot veco Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) galveno ēku. Pēdējā no izsolēm, kurā neviens pat nebija pieteicies, noslēdzās šomēnes.

Tomēr, par spīti vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem, jaunā īpašnieka meklējumi tiks turpināti. Ēka, kas atrodas ekskluzīvā vietā, vienlaikus prasa arī prāvus ieguldījumus.

To, ka bijušo LNB galveno ēku plānots pārdot vai iznomāt, tika nolemts vēl laikā, kad pilnā sparā noritēja pārvākšanās uz jaunajām telpām Gaismas pilī. Cerību deva objekta atrašanās pašā pilsētas centrā. Taču rit jau trešais gads, bet progresa nekāda.

Bibliotēka šajā ēkā, kas sākotnēji tika būvēta krājaizdevumu biedrības vajadzībām, atradās vairāk nekā pusgadsimtu. Lai izvietotu lielo grāmatu skaitu, tika pat izveidoti starpstāvi.

Plāni, ko ar ēku darīt un kam to pielāgot, bijuši dažādi, taču tos apgrūtinājis ēkas stāvoklis. Brīdī, kad pārcelšanās uz Gaismas pili noslēdzās, plāni, ko darīt, aprobežojās ar teorētiskām iecerēm.

Andrejs Milzarājs
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes loceklis

Protams, mēs vēlētos realizēt kādu savu pamata misiju un redzēt šeit kādu valsts iestādi, piemēram, Kultūras ministriju. Taču, ņemot vērā valsts budžeta situāciju, tas nebūs iespējams tuvāko gadu laikā.

Kopš šā ieraksta pagājuši trīs gadi, kuros ēku mēģināts pārdot septiņas reizes. Pēdējā no izsolēm notika šomēnes, uz to neviens interesents pat nebija pieteicies. Sākuma cena šajā periodā samazināta par pusotru miljonu eiro.

To, ka par spīti savai ideālajai atrašanās vietai interese par ēku varētu būt zema, nekustamo īpašumu jomas eksperts Aigars Šmits LNT prognozēja jau iepriekš. Galvenokārt, nepieciešamo investīciju dēļ. Laikā, kad šeit vēl atradās bibliotēka, iegruva ēkas pagrabs.

Aigars Šmits
“Arco Real estate” valdes priekšsēdētājs

Šādam īpašumam rekonstrukcijas izmaksas liktu ap 1000/1100 eiro par kvadrātmetru. Ja mēs pēc biznesa plāna pieliekam klāt laika periodu, kādā šo projektu varētu realizēt, tad ieguldījums pret laiku pat varētu būt nerentabls.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” šobrīd vēl nevar pateikt, kāda būtu zemākā cena, līdz kurai izsolē varētu iet. Atdot lēti būtu pret valsts interesēm, savukārt, cenu pieturot, jāiegulda ēkas uzturēšanā. Gadā tie ir 30 līdz 40 tūkstoši eiro.

Tiek lēsts, ka rekonstrukcijas izmaksas ēkai var sasniegt pat četrus līdz astoņus miljonus eiro. Līdz ar to pamatcenai tiešām pārāk lielas ietekmes uz darījumu varētu nebūt. Ēkā ir palikuši arī atsevišķi dzīvokļi, kuru īpašniekiem tie būtu vai nu jāpārdod, vai jāpiedalās rekonstrukcijā.

Nākamais piegājiens ēku pārdot būs augustā. Cik ilgi šādas izsoles notiks, ja interesentu nebūs arī turpmāk, šobrīd nav zināms.

1 komentārs