Valodas talka atklāj daudz brīnumainu pērļu, kuras reiz sarakstījuši “vienkāršie latvieši”

0 Komentāru
Valodas talka atklāj daudz brīnumainu pērļu, kuras reiz sarakstījuši “vienkāršie latvieši”
Ekrānuzņēmums

Necerētu atsaucību guvusi apmēram pirms mēneša iesāktā akcija Valodas talka, kurā brīvprātīgie palīdz folkloristiem atšifrēt senus pierakstus desmit valodās.

Valodas talkā gadījušies arī kuriozi – piemēram, skolēni mēdz vēsturiskajiem tekstiem pievienot savu dzeju, bet citi brīvprātīgie pēc šifrējamo teiku norādēm plāno doties meklēt apslēptu mantu.

Šifrējot senos pierakstus latviešu un arī vācu valodā, rīdziniece Linda pat iekļuvusi naskāko talcinieku TOP pieciniekā. Vēsturiskos tekstus var ērti šifrēt internetā, tāpēc brīvajos brīžos Linda labprāt sēž pie datora un palīdz dažkārt pat nesalasāmiem rokrakstiem pārtapt ikvienam saprotamā formā.

Linda Pavlovska, rīdziniece:

Es šifrēju pierakstus no Alojas puses, un tad man likās, ka es savu tanti dzirdu. Kā viņa runāja, tieši tādā veidā arī pierakstīts.

Lindu visvairāk pārsteidzot pierakstu valoda un senie rokraksti. Ar interesantākajiem piemēriem viņa arī dalās mikroblogošanas vietnē Twitter, un saka – pērļu un daudz jaunumu par zināmām vietām tekstos ir daudz.

Linda Pavlovska:

Es pēc tam skatos arī topokartes, – kad tur kāda teika ir pierakstīta, kur nauda zviedru laikos ir noglabāta. Tad šķiet, ka vajag paskatīties, kur tas ir. Tāpat reiz bija viens ļoti interesants manuskripts – bija pierakstīts veca jūrnieka stāsts, kā viņš ar kuģi ir uz Islandi braucis, un tur bija briesmīga vētra, un rakstīts, kāpēc tas tā notika, kas tur to nelaimi ir nesis.

Šifrējamie materiāli ir no Latviešu folkloras krātuves, tie iepriekš ir ieskanēti un interneta vietnē talka.garamantas.lv un ir pieejami ikvienam reģistrētam lietotājam.

Foto

Šobrīd kopumā talkotāji ir atšifrējuši vairāk nekā 7000 seno manuskriptu attēlu. Īpaši aktīvi ir arī skolēni, kuri pierakstos gan pamanās pieļaut kļūdas un arī piedāvāt savu radošo variantu. Tomēr katru no atšifrētajiem tekstiem pēc iesūtīšanas rūpīgi pārbauda redaktors.

Taču liela daļa senatnē tapušo tekstu glabājas tikai darbiniekiem pieejamā krātuves telpā Nacionālajā bibliotēkā. Talkas mērķis ir šos materiālus padarīt pieejamākus tautai, kura tos savulaik ir iesūtījusi.

Pavisam esot ieskenēti 88 tūkstoši manuskripta lapu, bet arī tā ir tikai daļa no vairāk nekā 2000 arhīvā esošo kolekciju.

Video

0 Komentāru