Valmieriešus aicina novākt akmeņus no ceļmalām

4 komentāri

Privātmāju īpašnieki zaļās teritorijas bieži vien ar akmeņiem norobežo ceļmalas, lai zālienu pasargātu no izbraukāšanas, taču Valmieras novada pašvaldība šādu risinājumu uzskata par bīstamu un aicina namīpašniekus novākt akmeņus, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Valmieriete Ilona pļauj ceļmalu pie mammas mājas. Šeit zāle vēl ir. Bet viņpus mājai vairs neesot ko pļaut. Pavasarī skaisti iesētais zāliens ir pilnībā izbraukāts. Sieviete atzīst, – pie savas mājas viņa gan ir uzlikusi akmeņus. Un noņemt tos negrasās, ja vien pašvaldība nepārņems ceļmalas uzkopšanu, kas tagad ir māju īpašnieku ziņā.

Ilona, valmieriete

“Koks ar diviem galiem. Tos akmeņus mēs liekam tur, kur es dzīvoju, tur, kur ir ceļi ar bedrēm. Šoferi brauc vienkārši par zālāju, nevis pa ceļu. Tāpēc jau tos akmeņus liekam. Jo pēc tam ir pašiem jākopj, neviens cits tos nekopj. Tāpēc arī tie akmeņi ir likti.”

Privātmāju sektorā akmeņi, stabiņi un citi šķēršļi ir redzami gandrīz uz katra stūra, un tie pamatīgi traucē autovadītājiem, it sevišķi tiem, kas brauc ar lielāku transportu.

Artūrs, valmierietis

“Protams, ka traucē. Dažās vietās nevar vienkārši izbraukt, ja tie akmeņi stāv.”

“Ir jau laikam vienkārši pierasts. Tu jau dzīvo, un viņi te ir gadu gadiem. Un jau pierodi, kad tu braukā ikdienā. Mēs jau no galvas zinām, kur braukt un kur būs akmeņi. Apmēram tā,” pauž valmierieši Kristiāna un Kārlis.

Arī valmierietis Andris norāda, ka protot braukt, taču novākt akmeņus vajag, kā arī  nepieciešams nogriezt krūmus vietās, kur tie traucē redzamībai.

Ceļmalas – tās ielu sarkanās līnijas, kas pieder pašvaldībai. Saskaņā ar noteikumiem ielu teritorijā starp sarkanajām līnijām aizliegts izvietot jebkādus brauktuvi norobežojošus elementus, tostarp akmeņus. Savukārt Ceļu satiksmes likumā 82. pantā par ceļu vai to kompleksā ietilpstošo būvju bojāšanu, iznīcināšanu, piegružošanu, piesārņošanu vai aizsprostošanu ir paredzēts naudas sods no 70 līdz 350 eiro. Jo tas padara satiksmi nedrošu.

Inese Kokenberga, Valmieras novada pašvaldības ceļu būvinženiere

“Var gadīties, ka kaut kas izskrien priekšā. Un autovadītājs instinktīvi brauc uz labo pusi. Viņš tur ierauga tos akmeņus, īsti negrib sasist savu mašīnu, un tas, kas ir izskrējis priekšā, dabū ciest. Jo varbūt būtu varējis no viņa izvairīties. Ir arī situācijas, ja akmeņi ir lielāki, tad to mašīnu vienkārši atsit atpakaļ. Un ja nu tas ir kaimiņu bērns?”

Turklāt akmeņi būtiski apgrūtina ceļu uzturēšanu ziemas sezonā.

Inese Kokenberga, Valmieras novada pašvaldības ceļu būvinženiere

“Sniega tīrītāji šos akmeņus neredz. Tad, kad ir aizputināts, tos akmeņus un sniegu neredz. Viņi ir iesaluši zemē, un tiek lauztas tehnikai sniega lāpstām stūri nost, sniega lāpstas stiprinājumi, un tā ir gana dārga tehnika, un tas ir pilnīgi lieki, no kā varētu izvairīties.”

Pagaidām uz pašvaldības aicinājumu valmierieši reaģē visai kūtri. Akmeņus ir novākuši tikai daži māju īpašnieki. Ja tā turpināsies, tad, tuvojoties ziemas sezonai, akmeņus novāks pašvaldība.

Daži no Valmierā ceļmalā saliktiem akmeņiem ir vienkārši milzīgi. Lai tādus novāktu, pašvaldībai ir jāizmanto vairākas tehnikas vienības.

Jāatzīst, ka akmeņu problēma ceļmalās ir aktuāla visā Latvijā. Ir sevišķi ielās ar grantēto segumu, kas mitros vai mainīgos laikapstākļos kļūst grūtāk izbraucamas.

4 komentāri