Valku apsēduši ”alkohola tūristi” no Igaunijas

Pievienot komentāru
Valku apsēduši ”alkohola tūristi” no Igaunijas

Pēdējā gada laikā Valku apsēduši lēta alkohola pircēji no Igaunijas. Viņu apkalpošanai nelielajā pilsētiņā jau atvērti trīs alkohola lielveikali un šobrīd top ceturtais. Tas skaidrojams ar Igaunijas nodokļu sistēmu, kurā, cenšoties līdzināties Skandināvijai, pēdējos gados strauji audzēta akcīzes nodokļa likme. Tādēļ Latvijas robežas pusē alkohols mēdz būt pat divreiz lētāks nekā Igaunijā. Pašu igauņu aprēķini liecina – nu jau katra piektā Igaunijā izdzertā stiprā alkohola pudele ir pirkta Latvijā.

Brauc no Tartu

Darbadienas rīta pusē Valka un Valga ir tikpat miegainas kā jebkura cita Latvijas mazpilsēta. Ielās redzami daži cilvēki, bet lielveikalu autostāvvietas ir pustukšas. Ar dažiem izņēmumiem. Bijušajā robežsardzes punktā izvietoto veikalu ”Alko 1000” jau no paša rīta apsēduši aizrautīgu pircēju pūļi. Viņi alu un stipros dzērienus pērk lielos daudzumos, krauj to bagāžniekos un ved atpakaļ uz mājām, reizēm pat simtiem kilometrus tālu.

”Te cenas ir citas. Šeit labu šņabi var nopirkt par mazāku naudu, nekā Igaunijā maksā pats lētākais šņabis,” saka jaunietis Jakubs, kurš iepirkties kopā ar draugiem atbraucis no 100 kilometrus attālās Tartu.

Veikala vadītājs Einars stāsta, ka atkarībā no markas un tirgotāja uzcenojuma, alkohols Igaunijā ir no 30 līdz pat 200% dārgāks nekā Latvijā. Tādēļ klientu viņam netrūkst. Turklāt palīdzot igauņu mediji, kas ceļ brēku par to, kā Latvijā nodzirda igauņus, tādējādi ”alkotūres” pret savu gribu reklamēdami.

”Klientu mums netrūkst. Strādājam no oktobra un pēc katra Igaunijas televīzijā pārraidītā sižeta pircēju skaits gandrīz dubultojas,” smejas Einars.

Katra piektā pudele

Nesen Igaunijas alkohola ražotāju un importētāju asociācija nāca klajā ar šokējošiem aprēķiniem, ka nu jau 18% visa Igaunijā izdzertā stiprā alkohola ir pirkti Latvijā. Tādēļ iejaukties sāk arī politiķi – piemēram, igauņu veselības ministrs Jevgēņijs Osinovskis oficiāli pieprasījis finanšu ministram vērsties pret uzņēmumiem, kuri alkoholu tirgo aiz robežas.

Valkas pašvaldībā uzcītīgi seko līdzi Igaunijas politiķu rīcībai. Pilsētas mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) skaidro: ”Igauņi jau spriež, ka viņi to nākamo akcīzes soli – viņiem ir vesels grafiks kā celt akcīzi – ka iespējams viņi to nedarīs. Jo neapšaubāmi viņi nebija rēķinājušies ar to, ka izslavētais igauņu patriotisms, ieraugot šo cenu starpību, tur arī beigsies.”

Krauklis norāda, ka Igaunijas ekonomika vienmēr attīstījusies mazliet ātrāk nekā Latvija, un viens no iemesliem, ko paši igauņi atzīst nelabprāt, esot tas, ka jau no deviņdesmito gadu sākuma uz šo valsti plūst lēta alkohola pircēji no Somijas. Igauņi izrēķinājuši, ka var savu akcīzes nodokli celt, bet somi pie viņiem braukt nebeigs. Tomēr ar pēdējo nodokļa pacelšanu – šī gada februārī par uzreiz 15% – viņi pārrēķinājušies.

”Tas, ka tagad daļa igauņu iepērkas Latvijā, savā ziņā ir līdzīgi kā visus šos gadus igauņi darīja ar somiem. Un tā ir pozitīva lieta,” uzskata politiķis.

Foto

Video