Valdībai nav informācijas par Covid-19 sertifikātu pārbaudēm pakalpojumu sniegšanas vietās

6 komentāri

Valdības dienaskārtībā 21. septembrī gaidāma diskusija par epidemioloģiskās drošības pasākumiem, kas turpmāk, lai klātienē apkalpotu klientus, būs jāievēro pakalpojumu sniedzējiem. Tiks vētīts arī priekšlikums, ka pakalpojumus varētu sniegt ne tikai klientiem, kuriem ir Covid-19 sertifikāts, bet arī klientam veicot ātro Covid-19 testu. Taču, kā izrādās, valdības pārstāvju rīcībā īsti nemaz nav informācijas, cik disciplinēti komersanti bijuši, kontrolējot savus klientus saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, vēsta TV3 Ziņas.

Nolūkā nosargāt uzņēmējdarbību Ekonomikas ministrija izstrādājusi priekšlikumus, lai dažādus pakalpojumus, piemēram, ēdināšanas jomā daļēji drošajā dzeltenajā režīmā varētu saņemt, arī veicot ātro Covid-19 antigēnu testu. Šādu soli spērušas citas valstis, taču Latvija līdz šim atturējusies.

Lai varētu jēdzīgi izvērtēt Ekonomikas ministrijas priekšlikumu, būtu vērts saprast, kā komersantiem līdz šim veicies ar prasību ievērošanu, taču, kā izrādās, tas nav nemaz tik viegli.

Vairāki pakalpojumi, piemēram, iespēja paēst klātienē, pieejami vien, uzrādot Covid-19 drošības sertifikātu par vakcinēšanos vai pārslimošanu. Valsts policijas statistika šajā ziņā rāda pārsteidzoši pozitīvu ainu. Kopš jūnija vidus pārbaudīti vairāk nekā 20 000 sertifikātu jeb aptuveni 210 dienā. Absolūtā vairumā gadījumu viss kārtībā, taču te iekļauti ne tikai pakalpojumi vai pasākumi, bet arī pārbaudes uz robežas. Sīkāka dalījuma nav, attiecīgi nav arī iespējas saprast, kas notiek pakalpojumu jomā.

Savu iespēju robežās regulāras pārbaudes rīko arī Rīgas pašvaldības policija, bet tā vairāk seko vispārējai noteikumu ievērošanai, mazāk izklaides vietām un sertifikātiem. Atklāti 29 gadījumi, kad sertifikātu nav.

”Koncentrējamies uz nedēļas nogalēm, kad lielāks cilvēku skaits varētu būt šajās izklaides vietās. Protams, ja tur ir 100 apmeklētāju, visus mēs nenostādām rindā un nepārbaudām. Pēc nejaušības principa izvēlas dažus,” skaidro Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pamatīgu diskusiju sociālajos tīklos par sertifikātiem pirms dažām dienām uzjundīja žurnālists Pauls Raudseps, daloties ar savu pieredzi par samērā švaku sertifikātu pārbaudes regularitāti kafejnīcās. Raugoties uz Valsts policijas statistiku, kurā viss salikts kopā, neesot pārliecības, ka valdības līmenī ir skaidrs priekšstats par sertifikātu pārbaudēm pakalpojumu sniegšanas vietās.

”Liekas, ka šajā jomā, tāpat kā daudzās citās ar Covid-19, viss ir atstāts pašplūsmā. Kā cilvēki dara, tā arī būs. Ja kāds grib ievērot, forši. Ja negrib, mēs tam sevišķi nesekosim līdzi, bet teiksim, ka ir tādi noteikumi,” norāda Raudseps.

Lai gan Ministru kabinets rītdien, 21. septembrī, grasās vērtēt jaunus potenciālus lēmumus, valdībā arī atzīst, ka konkrētu datu par to, cik disciplinēti komersanti pārbauda sertifikātus, viņiem nemaz nav.

”Agrāk valdības sēdēs nāca iekšlietu struktūras ar ziņojumiem par dažādām nozarēm un uzraudzību. Jāatzīst, ka pēdējā laikā valdības sēdēs nav bijusi šāda informācija. Pieļauju, ka tur viss ir kārtībā. Ja būtu pretēji, droši vien iekšlietu struktūras nāktu un kolēģus informētu,” pārliecināts ir ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Ekonomikas ministrs šodien tikās ar uzņēmēju organizācijām, un noprotams, ka rītdien valdībā sagaidāma diskusija arī par ātro Covid-19 testu izmantošanu.

6 komentāri