Valdībā skata divus Covid-19 izplatības ierobežošanas variantus; visticamāk, atbalstīs uz nevakcinētajiem attiecināmos

2 komentāri

Patlaban valdībā skata divus Covid-19 izplatības ierobežošanas scenārijus – stingrākais no tiem paredz striktus ierobežojumus visiem, tostarp vakcinētajiem, bet vājākais variants ierobežo nevakcinētos, viņiem atstājot tikai piekļuvi pirmās nepieciešamības situācijās un pakalpojumi funkcionē tikai “zaļajā režīmā”, par ko valdība drīzāk varētu izšķirties, lai gan tas daudz nelīdzētu, vēsta TV3 Ziņas.

Izmisums un apokalipse medicīnas sistēmā – tieši tik skarbi esošo situāciju valstī raksturo mediķi un veselības nozares eksperti, aicinot valdību pārtraukt nodarboties ar šauru interešu lobiju un rīkoties, lai novērstu katastrofu veselības aprūpē. Arī 7. oktobrī, iepazīstinot ar aktuālo epidemioloģisko situāciju, valsts galvenais epidemiologs norādīja, ka, mazinot sociālos un fiziskos kontaktus nevakcinētajiem, situācija neuzlabosies.

Jurijs Perevoščikovs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Mēs jau sen rādījām prognozes, mēs sen rādījām epidemioloģiskās līknes. Kāpēc saslimstība pieaug? Pirmkārt, vīruss ir divreiz lipīgāks, iepriekš veiktie pasākumi nav pietiekami, un vakcinēto īpatsvars nav pietiekams, vakcinācijas aptvere ir zema. Ja Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi būtu agrāk uzsākti, būtu labāk. Pasākumus uzsākot, vajadzētu rēķināties, ka ar vēl vismaz divām, trīs nedēļām, lai būtu redzams efekts. Visi mediķi aicinām pēc iespējas ātrāk veikt pasākumus, lai samazinātu cilvēku kontaktus vismaz par 40%, labākajā gadījumā 60% – īstermiņa pasākums, kas būtu visefektīvākais.”

Šodien valstī sasniegts vēsturiski augstākais 14 dienu jaunas inficēšanās ar Covid-19 rādītāju skaits, un prognozes par turpmāko līknes augšupeju baisas – ap 10 000 inficēto nedēļā. 10 daļa ar 12 dienu nobīdi nonāk slimnīcās. Jau tā pārslogotajai medicīnas sistēmai tas draud ar katastrofu. 7. oktobrī medicīniskā komisija nolēmusi Latvijas medicīnas nozarē izsludināt ārkārtējo situāciju.

Daniels Pavļuts (‘Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Slimnīcām būs plašākas iespējas ātrāk un izlēmīgāk rīkoties ar to rīcībā esošo resursu, gan Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistot medicīnas personālu, kas ierastos apstākļos nestrādā ar infekcijas slimībām citādāk plānot darba un atvaļinājuma grafiku, tāpat arī visai veselības aprūpes sistēmai virzīties uz neatliekamās un plānveida aprūpes ierobežošanu. Pārplānošanās rezultātā ārstniecības iestāde sazināsies ar visiem cilvēkiem, kas bija iecerējuši saņemt plānveida pakalpojumus, un pateiks, kuri ir atlikti.”

Tas gan neatrisinās infekcijas izplatību, kas turpina velties sniega bumbas ātrumā. Par spīti mediķu palīgā saucieniem, pēc veselības ministra teiktā, visticamāk, valdībā vienosies par vājāko no scenārijiem.

“Kā pasākumu kopumu bāze stingrākiem ierobežojumiem būtu klātienes pakalpojumu sniegšana tikai “zaļajā” režīmā, kur pakalpojumu pieejamība cilvēkiem bez sertifikātiem būtu pieļaujama tikai pirmās nepieciešamības pakalpojumu jomās – pārtika, aptiekas un tamlīdzīgi,” norādīja Pavļuts.

2 komentāri