Valdība piekrīt 2019. gadā sākt pāreju uz mācībām valsts valodā vidusskolās

Pievienot komentāru

Valdība atbalsta pāreju uz mācībām latviešu valodā mazākumtautību vidusskolās.

Par spīti tā dēvēto krievu skolu aizstāvju aktīvajai pretestībai, valdība šodien pieņēma lēmumu par pilnīgu pāreju uz mācībām latviešu valodā mazākumtautību skolās no 10. līdz 12. klasei. Pārmaiņas paredzēts ieviest pakāpeniski un pabeigt 2021. gadā. Lai šīs izmaiņas stātos spēkā, tām nepieciešams arī Saeimas atbalsts.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis sacīja, ka parlamenta deputātu atbalsts reformai ir nodrošināts, jo par to balsot solījušas visas valdošās koalīcijas partijas.

Īstenojot pāreju uz mācībām valsts valodā vidusskolā, Šadurska ieskatā tiks stiprināta valsts valodas loma Latvijā, arī turpmāk nodrošinot dažādu tautību Latvijas iedzīvotāju nacionālo kultūru savdabību un attīstību.

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs, “Vienotība”

Vislielāko risku un spriedzi rada apmēram 20% jauniešu, kuri nepārvalda pietiekamā līmenī latviešu valodu. Līdz ar to viņiem ir grūti atrasties Latvijas informācijas telpā, un viņi dabiski nonāk Krievijas informācijas telpā, un ir ļoti atvērti un ievainojami Kremļa propagandai. Es domāju, ka tas rada lielākos ilgtermiņa riskus Latvijā.

Tikmēr mazākumtautību pamatskolās plānots saglabāt bilingvālās izglītības modeli, vienlaikus palielinot latviešu valodas īpatsvaru mācību procesā.