Valdība pagaidām neplāno atjaunot dīkstāves pabalstus

20 komentāri

Saslimstības rādītāji Latvijā patlaban aug straujāk nekā pagājušajā vasarā, un, ja pašreizējās tendence saglabāsies, jau septembra sākumā valdības dienaskārtībā atkal būs lēmumi par ierobežojumu pastiprināšanu, kas primāri attieksies uz nevakcinētajiem, turklāt dīkstāves pabalstus valdība neplāno atjaunot, vēsta TV3 Ziņas.

Salīdzinot ar Lietuvu, Igauniju un daudzām citām Eiropas valstīm, saslimstības līmenis Latvijā joprojām saglabājas zems. Tomēr epidemiologs Jurijs Perevoščikovs vērš uzmanību, ka saslimstība aug straujāk nekā pagājušajā gadā, kas lielā mērā skaidrojams ar vīrusa lipīgākā delta paveida izplatību, kas jau sasniegusi 95%.

Jurijs Perevoščikovs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Pagājušajā gadā esošais saslimstības līmenis bija sasniegts ievērojami vēlāk – 11. oktobrī. Bet šoreiz visa vasara ir ar ievērojami lielāku saslimstību. Pieauguma tendence ir sākusies agrāk nekā pagājušajā gadā.”

Ja saslimstības rādītāji turpinās augt līdzšinējā tempā, jau septembra sākumā varētu tikt sasniegta robeža, kas būtu pamats lemt par striktākiem ierobežojumiem. Taču, kā norāda veselības ministrs, tie būtu jāievēro tikai nevakcinētajiem.

Daniels Pavļuts (AP), veselības ministrs

“Visas tās lietas, kas šobrīd darbojas bez sertifikātiem vai ar testēšanas sertifikātiem, mums būs primāri jāskata, kā mainās uz stingrākām drošības prasībām šie drošības noteikumi – gan sabiedriskajā ēdināšanā, [gan] dažādu pakalpojumu sniegšanas vietās un tā tālāk. Savukārt tās vides, kas šobrīd ir gatavas strādāt “zaļā režīmā”, mēs centīsimies pēc iespējas neaizskart vispār.”

Parādoties bažām par iespējamu nepieciešamību pastiprināt ierobežojumus, atsevišķu nozaru ministri jau mudina sākt domāt par dīkstāves pabalstu atjaunošanu.

Nauris Puntulis (“Nacionālā apvienība”), kultūras ministrs

“Ja mēs runājam par “dzelteno režīmu”, kas šobrīd, es nolasu no Daniela, ka varētu būs salīdzinoši apdraudēts rudens periodā, tad tas noteikti būtu jāskata no kāda finanšu pabalsta viedokļa, droši vien atsākoties rudens sezonai. Jo atļaut strādāt tikai “zaļajā režīmā” un cerēt uz to, ka nebūtu šāda darbība jāpabalsta, arī būtu diezgan utopiski.”

Savukārt finanšu ministrs uzskata, ka pabalstu atjaunošana būtu kļūda. Viņš uzņēmējus aicina mācīties no tiem, kuri jau spējuši pielāgoties, lai turpinātu darbību pandēmijas apstākļos.

Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”), finanšu ministrs

“Uzņēmējdarbība uztur valsti un pakalpojumus, nevis valsts uztur uzņēmējdarbību. Ja mums ēdināšanas nozarē attīstās jauni biznesi, ar peļņu sāk strādāt, kādas mums ir morālas tiesības atbalstīt tos, kas nestrādā, kuri nevar pārkvalificēties? Un ir vakcinācija, kas nodrošinās klientu pieplūdumu. Un jebkādas šādas sarunas par to, ka mums kaut ko vajag domāt, atvirza cilvēkus no vakcinācijas: “Kāpēc mums vispār vakcinēties? Atkal taču būs palīdzība. Atkal mēs sešus mēnešus sēdēsim mājās.”

Arī premjers uzsver, – ar pabalstu atjaunošanu nevajadzētu rēķināties.

“Ja mēs šobrīd stāstām sabiedrībai, ka mēs gatavojamies uz jaunu pabalstu sēriju, es domāju, ka šī ir nepareizā ziņa. Faktiski cerēt tagad uz jauniem pabalstiem nav vietā,” teica premjers.

Valdības vadītājs ir pārliecināts, ka vienīgā izeja no krīzes ir potēšanās.

20 komentāri