Valdība nespēj vienoties par aviopasažieru kontroli

Komentāri

Valdībā izvērtušies asi strīdi par terorisma un noziedzības apkarošanai nepieciešamo aviopasažieru datu apstrādes likumprojektu. Ministri vēl nespēja vienoties par vairākiem strīdīgiem punktiem. Tostarp, kam būtu jāsankcionē pasažieru datu pārbaude – prokuroram vai tiesnesim. Neesot novērsti arī tiesvedības riski.

Pēc teroraktiem Francijā un Beļģijā Eiropas Savienībā nolemts izveidot pasažieru datu reģistru. Arī Latvijai tāds jāievieš. Datubāzē plānots iekļaut apjomīgu informāciju par katru aviopasažieri – sākot ar sensitīviem personas datiem un beidzot ar bagāžas svaru un lielumu. Tiesības saņemt reģistrā iekļauto informāciju būtu virknei Iekšlietu ministrijas pakļautībā esošo iestāžu, Aizsardzības ministrijas un Finanšu ministrijas represīvajām institūcijām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Konceptuāli visi ministri atbalsta pasažieru datubāzes ieviešanu. Tā būtu lielisks palīgs cīņai ar noziedzību un terorisma draudiem. Tomēr valdībai tā arī neizdevās vienoties, kas sankcionēs piekļuvi informācijai – tiesnesis vai prokurors. Policijai gan šādas pilnvaras nevar dot, jo pastāv dažādi riski.

Valdība likumprojekta pieņemšanu atlika. Pēc divām nedēļām ir jābūt skaidrībai, kas veiks pirms kontroli – prokurors vai tiesnesis.

Vairākām valstīm saistībā ar līdzīgu likumprojektu jau bijusi negatīva pieredze – regulējums ir apstrīdēts konstitucionālajās tiesās, kas analogas Latvijas Satversmes tiesai. Mediji iepriekš vēstīja, ka aviosabiedrību pasažieru datu reģistra izveide Latvijai izmaksātu vairāk nekā četrus miljonus eiro. Lauvas tiesu no šīs summas segtu Eiropas Savienība, aptuveni 10 procentus – Latvijas puse.

Skaties video!

Lasi vēl