Valdība lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā

Pievienot komentāru
Valdība lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā
GINTS IVUŠKĀNS, F64

Ceturtdien, 9.aprīlī, Ministru kabinets ārkārtas sēdē lems par atvieglotiem nosacījumiem ziedojumu veikšanai krīzes situācijā.

Finanšu ministrija (FM) izskatīšanai valdībā iesniegusi grozījumus likumā “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”.

Likumprojekts paredz mainīt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) normu piemērošanu ziedojumiem, lai atvieglotu ziedojumu piesaisti dažādām sociālām grupām un uzņēmumiem, kas iesaistīti Covid-19 seku pārvarēšanā. FM piebilda, ka izmaiņas neradis nodokļu slogu ziedotājiem.

“Ārkārtējā situācijā uzņēmumi iesaistās sociālā atbalsta sniegšanā noteiktām ārkārtējās situācijas ietekmētajām grupām, piemēram, datoru un citu viedierīču nodrošināšana skolām, dezinfekcijas līdzekļu nodošana medicīnas iestādēm, kafijas nodrošināšana mediķiem, pusdienu nodrošināšana medicīnas personālam utt. Uzņēmumiem, kas sniedz šādu atbalstu, minētie izdevumi ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi, kas palielina uzņēmumu apliekamo ienākumu,” norādīja FM.

Lai neradītu papildus nodokļu slogu uzņēmumiem, kas aktīvi sniedz atbalstu ārkārtējās situācijas ietekmētajām grupām, paredzēts noteikt, ka uzņēmumu publiska labdarība, kas sniegta kādam citam uzņēmumam (tālāk arī fiziskai personai) vai institūcijai, kas valsts interesēs nodrošina atbalstu noteiktām sociālām grupām ārkārtējās situācijā, tiks atzītas par uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām.

Ar grozījumiem likumā paredzēts noteikt, ka ar UIN apliekamajā bāzē laikposmā no dienas, kad izsludināta ārkārtējās situācija saistībā ar Covid-19 izplatību, līdz 2020.gada 31.decembrim neiekļauj izdevumus, ko veic uzņēmumi, kas iesaistās sociālā atbalsta sniegšanā noteiktām ārkārtējās situācijas ietekmētajām grupām vai uzņēmumiem vai biedrībām, ja sabiedrībai ir publiski darīts zināms atbalsta modelis, piemēram, informācija par atbalstu izskanējusi publiskās radio vai televīzijas pārraidēs, izvietota uzņēmuma interneta māja lapā.

Tāpat noteikts, ka dāvinājuma saņēmējs nevar būt ar nodokļu maksātāju saistīta persona un informācija par dāvinājuma saņēmēju un atbalsta summu tiek iesniegta Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar pārskata gada pēdējā mēneša deklarāciju.

Jau ziņots, ka Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija pagarināta līdz 12.maijam, otrdien, 7.aprīlī, lēma Ministru kabinets.

Ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību Latvijā valdība iepriekš lēma no 13.marta līdz 14.aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu. Lai arī pēdējās dienās tiek saskatīts zināms progress cīņā ar slimību, valdība nolēma ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināt par nepilnu mēnesi.