Valdība lemj par “lokdaunu” līdz novembra vidum

5 komentāri
Valdība lemj par “lokdaunu” līdz novembra vidum
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

No ceturtdienas, 21. oktobra, uz četrām nedēļām jeb līdz 15. novembrim Latvijā spēkā stāsies īpaši stingri Covid-19 ierobežojumi jeb stingrais ”lokdauns”.

Kādi būs ierobežojumi?

Atgriezīsies komandantstunda, kas būs spēkā no 20.00 vakarā līdz plkst. 5.00 rītā. Ārpus dzīvesvietas drīkstēs atrasties tikai pamatota iemesla dēļ – darba, ārstniecības pakalpojuma saņemšanas, mājdzīvnieku staidzināšanas u.tml.

Tiks slēgti veikali un izklaides vietas, izņemot tos, kuros pieejamas pašas nepieciešamākās preces un pakalpojumi. Klātienē aizliegts rīkot publiskus un privātus pasākumus. Plānots pārtraukt visu veidu izklaides, labsajūtas, sabiedriskās ēdināšanas u.c. pakalpojumu sniegšanu klātienē. “Lokdauna” laikā pirmās nepieciešamības preču veikaliem plānots ļaut strādāt līdz plkst. 19.00.

Skolēniem tiks pagarināts brīvlaiks līdz 29. oktobrim un ieviesta attālinātā mācīšanās. 1. novembrī klātienē mācības atsāks tikai  1.-3. klašu skolēni. Līdz 15. novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā. Profesionālā un augstākajā izglītībā mācību procesam jānotiek attālināti.

Attālinātais darbs kā būtisks drošības pasākums aizvien paliks spēkā, tas nozīmē, ka klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai. Darbiniekiem, kuriem jāstrādā klientu apkalpošanā klātienē, jābūt ar vakcinācijas sertifikātu.

Kas kontrolēs ierobežojumus?

Stingrā ”lokdauna” kontrolē patlaban plānots iztikt ar iekšlietu resora institūcijām, pēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Kariņš gan uzsvēra, ka Latvijā dažādi drošības dienesti jau tagad sadarbojas viens ar otru ciešāk.

Pašlaik Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju veic pandēmijas ierobežojumu kontroles pasākumus, tostarp, zibakcijas jeb plašas pārbaudes. Tāpat kontroles pasākumos ir iesaistīta Veselības inspekcija, pašvaldības administratīvā inspekcija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts robežsardze.

Kas gaidāms pēc 15. novembra?

Pēc 15. novembra plānots atgriezties “zaļajā režīmā”. Personām ar Covid-19 sertifikātiem paredzētas priekšrocības, turpretim nevakcinētajiem plānots noteikt vēl striktākus ierobežojumus, TV3 intervijā norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Krišjānis Kariņš
Ministru prezidents, “Jaunā Vienotība”

”Pēc četrām nedēļām mēs turpināsim ar tiem pašiem ierobežojumiem, bet tikai nevakcinētajiem. Tas nozīmē, ka nevakcinēts cilvēks netiks ne uz veikalu, ne arī uz citām sabiedriskām vietām. Un domājams, ka būs vēl stingrāki ierobežojumi. Respektīvi, nevakcinēts cilvēks pēc četrām nedēļām gandrīz nekur vairs nevarēs tikt. Tas mērķis būtu – ja esi nevakcinēts, tad turpini sēdēt mājās, kamēr esi vakcinēts. Nevakcinēts cilvēks pats ir ļoti apdraudēts, un viņš apdraud apkārtējos. Viņš apdraud mūsu veselības aprūpes sistēmu, kas skar ikkatru gan vakcinētu, gan nevakcinētu. Ja slimnīcas ir pārslogotas, viņas vairs nespēj darīt savu ikdienas darbu, un mums ir jādara viss, lai mediķiem palīdzētu. Tāpēc pacietīsimies šīs četras nedēļas, turpināsim vakcinēties, jo pēc četrām nedēļām nekas brīvāks nevakcinētam cilvēkam nebūs. Nevakcinētam cilvēkam būs aizvien grūtāk mūsu valstī saņemt preces vai pakalpojumus.”

5 komentāri