13 komentāri

No nākamā gada eksāmeni būs jākārto valsts valodā arī mazākumtautību skolās. Valdības pieņemtais lēmums jau izpelnījies asu kritiku gan no tā sauktajiem krievu skolu aizstāvju, gan arī no daža pašvaldības vadītāja puses.

8. augustā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas attiecas uz devīto klašu beidzēju pārbaudes darbiem un vidusskolas centralizētajiem eksāmeniem.

Līdz šim jauniešiem, kuri beiguši mazākumtautību izglītības programmas, bija iespēja izvēlēties kārtot eksāmenu latviski vai krieviski. Tagad eksāmenos, izņemot valodu eksāmenus, būs jāatbild latviski.

Kārlis Šadurkis

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs

Manuprāt, ir ļoti dīvaina norma. Latviešu valodas apguvei netiek piešķirta nepieciešamā vērība un nozīme. Bet no sabiedrības saliedētības, no diskriminācijas novēršanas viedokļa ir absolūti nepieciešams, lai vidusskolu beidzēji brīvi runātu, rakstītu, domātu valsts valodā.

12. klašu beidzējiem mazākumtautību skolās eksāmeni būs jākārto latviski jau no nākamā mācību gada, bet 9. klašu absolventiem – pēc trim gadiem.

Valsts izglītības satura centrā atzīst, ka jau ilgstoši ir aizvien grūtāk vērtēt skolēnu eksāmenu darbus.

Pret priekšlikumu ir Latvijas Krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācija, uzskatot, ka tas mazinās krievu skolēnu konkurētspēju.

Sašutumu par šo lēmumu neslēpj arī Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Aivars Lembergs

Aivars Lembergs
Ventspils mērs

Pie pašreizējas tādas nestabilas ģeopolitiskās situācijas, šādu lēmumu pieņemt, tas nozīmē, – tas kaitē Latvijas nacionālajai drošībai.

Šāds vērtējums izraisīja izglītības ministrs smīnu.

Kārlis Šadurkis

Kārlis Šadurkis
izglītības un zinātnes ministrs

Piemēram, ja NATO karavīri tiek pielīdzināti okupantiem, bet “Nordstream 2” projektā ir liela gatavība piedalīties, tad es nezinu, par kuras valsts nacionālo drošību šis kungs šobrīd runā.

Attiecībā uz eksāmenu darbu izpildīšanas valodu vidējās izglītības programmās noteikumu projekts ietekmēs vairāk nekā 100 vidējās izglītības iestādes.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl