Valdība konceptuāli atbalsta Sv. Pētera baznīcas nodošana luterāņu baznīcai

Komentāri

Uz priekšu mazliet pavirzījies jautājums par Rīgas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesībām. Ministri konceptuāli atbalstījuši tās nodošanu luterāņu baznīcai.

25 gadus šis kultūrvēsturiskais piemineklis faktiski ir bijis bezsaimnieka manta, jo politiķi nav spējuši izšķirties par tā piederību. Nu ledus sakustējies. Pret baznīcas atdošanu luterāņiem gan iebilst Rīgas dome, kas uzstāj, ka visus šos gadus par celtni rūpējusies, ieguldot tajā prāvus līdzekļus.

Sv. Pētera baznīca ir vienīgais dievnams Latvijā, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā, turklāt juridiski celtne nevienam arī nepieder.

1992. gadā Augstākā Padome pieņēma likumu par īpašumu atdošanu reliģiskajām organizācijām, tomēr kā izņēmums tika noteikts Rīgas doms un Svētā Pētera baznīca, kas ir kultūrvēsturiski pieminekļi, un to statusam nepieciešams atsevišķs likumisks regulējums. 2005. gadā šāds likums tika pieņemts Doma baznīcai, vienlaikus to nododot Evaņģēliski luteriskajai baznīcai. Nu tāds beidzot top arī Sv. Pētera baznīcai, kas tāpat kā Doms nonāks baznīcēnu rokās.

“Tikai tad, kad Pētera baznīcai būs sakārtotas īpašuma lietas, tikai tad mēs varam domāt par nopietnu šī kultūrvēsturiskā pieminekļa attīstību nākotnē, apvienojot gan baznīcas, gan kultūras funkcijas,” saka tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Likums par Pētera baznīcu valdībā šodien tika konceptuāli atbalstīts un, visticamāk, jau drīzumā nonāks apstiprināšanai Saeimā. Pret to gan iebilst Rīgas dome, kas vēl 2008. gadā lēmusi objektu baznīcai neatdot.

Kopš 1209. gada, kad Pētera baznīca ir monēta hronikās, tā ir minēta kā Rīgas pilsoņu baznīca, celta par Rātes naudu. Arī finansējums, ko kopš Otrā pasaules kara beigām Rīgas pilsēta ieguldīja Pētera baznīcā, ir milzīgs. Nevar uz Pētera baznīcu skatīties vienas šauras konfesijas kontekstā. Viskorektāk būtu, ja šis jautājums tiktu virzīts sabiedriskajā apspriešanā.

Evaņģēliski luteriskā baznīca gan uzskata, ka gan pēc dokumentiem, gan loģikas un taisnības celtnei jābūt baznīcas īpašumā.

Šobrīd tā ir bezsaimnieka manta, un, ja dome ir gribējusi, ko ieguldīt, tas ir bijis tās lēmums, bet tas nenozīmē, ka, ieguldot salīdzinoši nelielas summas, būtu tiesības paņemt visu īpašumu. Mums gan nav mērķa konfliktēt ar pašvaldību, jo tā ir ļoti daudz palīdzējusi arī ar Doma atjaunošanu. Mēs vienkārši meklējam risinājumus.

Vanags sola, ka, arī esot baznīcas īpašumā, dievnams būs atvērts tūristiem un tajā, tāpat kā līdz šim, tiks rīkoti koncerti un pasākumi.

Lasi vēl