Valdība atliek lēmumu par pensiju pārskatīšanu

Komentāri

Lēmums par pensiju likuma grozījumiem šodien, 19. maijā, pēc vairāk nekā trīs stundu debatēm aiz slēgtām durvīm valdībā atkal tika atlikts. Par pensionāriem – līdzīgi kā par skolotājiem, policistiem un mediķiem – tiks lemts tikai augustā, sākot skatīt nākamā gada budžetu.
Seniori, kas pensionējās krīzes gados, uz visu mūžu tika sodīti ar pat uz piektdaļu mazāku pensiju nekā tad, ja būtu devušies pelnītā atpūtā treknajos gados. Šo netaisnību šodien mēģināja novērst valdība.

Lai atbilstoši Labklājības ministrijas piedāvātajiem grozījumiem pensijas nākamajā gadā nedaudz pieaugtu, vajadzīgi papildu 34 miljoni eiro. Katrs ministrs vairāk nekā trīs stundu garajās debatēs, kas notika aiz slēgtām durvīm, deķi vilcis uz savu pusi, bet labklājības ministrs cīņā par savu nozari palicis viens.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Nedrīkstam mēs sasist kopā vairākas kategorijas – skolotāji, policisti, pensionāri. Ja vieniem pieliks – otriem atņems, vai atkal otriem pieliks, un vieniem neko nepieliks, tā mēs ātri un uz priekšu valstī netiksim,” norādīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Grozījumu pamatā ir noteikt, ka kapitāla indekss, ar kura palīdzību pensijas tiek samērotas ar situāciju tautsaimniecībā, pretēji krīzē piedzīvotajam nedrīkst būt negatīvs. Tāpat ministrija rosināja palielināt indeksācijā vērā ņemto apdrošināšanas iemaksu algas pieauguma procentu.

Piemēram, seniors pensionējies 2010. gadā un viņam aprēķināta 277,81 eiro liela pensija. Ja šodien tiktu pieņemti šie grozījumi, tad ņemot vērā jau notikušās indeksācijas, un līdz 50 procentiem palielinot iemaksu algas pieauguma procentu, viņa pensija 2016. gadā būtu 287,53 eiro, bet papildu vēl aizstājot negatīvo indeksu – 298,83 eiro.

Atbalstu grozījumiem valdība nedeva, solot lemt par tiem kopā ar citām nākamā gada budžeta prioritātēm. Lai arī Finanšu ministrija jau brīdinājusi, ka nākamais būs jostu savilkšanas jeb konsolidācijas budžets, valdības vadītāja pensiju pieaugumam šodien neteica ne jā, ne nē.
Vienīgais priekšlikums, kuram valdība šodien deva zaļo gaismu, bija precizējums invaliditātes pensiju aprēķināšanas kārtībā. To Satversmes tiesa bija atzinusi par pamatlikumam neatbilstošu.

Gala lēmums šodien netika pieņemts, un tas tikai palielina iespēju, ka seniori var pulcēties uz protestiem.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl