Valdība atbalsta plānu mātes un bērna veselības uzlabošanai

0 Komentāru
Valdība atbalsta plānu mātes un bērna veselības uzlabošanai
Foto: Pixabay.com

Apstiprināts jauns pasākumu plāns mātes un bērna veselības uzlabošanai turpmāko trīs gadu laikā. Šoreiz tas ietver krietni plašāku skatījumu uz laiku līdz bērniņa piedzimšanai, uz dzimšanu un pēc tam.

Katrs solis, kas tiek sperts, lai uzlabotu mātes un bērna veselību, ir ļoti būtisks. Īpaši Latvijai ar ļoti mazu iedzīvotāju skaitu, pauž Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas viceprezidente Dace Matule. Vēl nesenā pagātnē piedzīvoti dramatiski mātes mirstības rādītāji – trīs gadu laikā dažādu iemeslu dēļ mira 20 grūtnieces, no tām 12 tieši 2015. gadā.

“Tāds ļoti profesionāls, sarežģīts un grūts gads, kad ir ļoti daudz mātes mirstības, kas saistītas ar grūtniecību, tas liek vienmēr aizdomāties, ko mēs varam darīt labāk valstiski. Un tas ir pats svarīgākais – grūtniecei noklāt priekšā pieeju jebkuram speciālistam,” norāda Matule.

Jaunais mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns turpmāk paredz nodrošināt speciālistu pieejamību grūtniecēm ar papildu saslimšanām pēc ”zaļā koridora” principa. Tāpat papildināt grūtniecības laikā nozīmējamos valsts apmaksātos izmeklējumus un nodrošināt vēl citus labumus mātes un jaundzimušo aprūpē. Šobrīd mātes mirstību gan izdevies samazināt piecas reizes.

“Šobrīd ļoti intensīvi jāstrādā, lai jau šo sasniegto mātes mirstībā mēs varētu noturēt, bet būtiski ir turpināt darbu pie bērnu mirstības samazināšanas. Un te ir jārunā par agrīna vecuma bērniem. Tādēļ arī visi šie ģenētiskie skrīningi, kas ielikti programmā, kā arī ģenētiskie testi grūtniecēm neinvazīvie, kas palīdz izvairīties no augsta riska grūtniecībām,” saka veselības ministre Anda Čakša.

Ministre uzsver, ka atšķirībā no iepriekšējā plāna, kas tapa 2012. gadā un bija vērsts uz grūtnieču un jaundzimušo aprūpi, šajā vecuma robežas jau paplašinātas, attiecinot to uz bērniem līdz divu gadu vecumam, kā arī bērniem ar hroniskām saslimšanā pilnā vecuma spektrā.

Tāpat valsts paredzējusi sociālā riska grupas sievietēm kompensēt kontracepciju. Biedrība ”Papardes zieds” ar šo iniciatīvu pie Veselības ministrijas durvīm klauvēja jau pirms vairākiem gadiem. Pagaidām gan bezmaksas kontracepcija paredzēta 8 tūkstoš sieviešu, tam atvēlot pusmiljonu.

“Pirmo reizi Latvijas vēsturē, tie, manuprāt, ir svētki sievietēm, jo beidzot ir viena sieviešu grupa, kurai valsts apmaksās ģimenes plānošanas metodes. Tās ir tās sievietes, kurām nav pietiekamas zināšanas un viņas nezina, kā var plānot ģimeni, tās var būt sievietes, kas nav augušas ģimenēs, sievietes, kas dzīvo ļoti trūcīgos apstākļos,” teic biedrības ”Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Speciālisti gan uzsver, ka bezmaksas kontracepcija un ginekologa apmeklējums būtu jāievieš arī jauniešiem, un cer, ka tas būs nākamais solis, kas sekos. Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna realizācijai šogad finansējums tiks nodrošināts esošā Veselības ministrijas budžeta ietvaros, taču turpmākos divus gadus būs papildu nepieciešami 16, 2 miljoni eiro.
0 Komentāru