Valdība: Arī jaunākie dati pieļauj, ka vakcinācija pret Covid-19 ir efektīva

15 komentāri
Valdība: Arī jaunākie dati pieļauj, ka vakcinācija pret Covid-19 ir efektīva
REUTERS/SCANPIX

Epidemiologi, pamatojoties uz pagājušās nedēļas datiem, ir sarēķinājuši – iespēja inficēties ar Covid-19 nepotētam cilvēkam ir 2,5 reižu lielāka nekā vakcinētam, turklāt iespējamība nonākt slimnīcā ir vēl daudzkārt mazāka un, ja vakcinētais tomēr nonāk slimnīcā, tad ne intensīvajā terapijā, vēsta TV3 Ziņas.

Par īpaši lipīgu dēvētais delta variants Latvijā šobrīd ir 96% inficēšanās gadījumu, taču tā izpausmes līdz šim nav izrādījušās bīstamas. Smagā stāvoklī nedēļas ietvarā ir vidēji 13 pacienti, kas valdībā saukts par mazu skaitu, un par vēl labāku ziņu sauc – tikai divus nāves gadījumus nedēļā. Un beidzot Latvijas slimnīcās kopējā slodze ir normalizējusies.

Daniels Pavļuts, veselības ministrs, ”Attīstībai/PAR!”

Daniels Pavļuts (“Attīstībai/PAR!”), veselības ministrs

“Kopumā mēs veselības aprūpes sistēmā tiekam galā labi. Tas ir devis iespēju vasarā daudziem mediķiem, māsām, māsu palīgiem paņemt atvaļinājumus un sagatavoties rudenim.”

Situācija ir epidemioloģiski stabila, jo cilvēki vēl nepavada daudz laika iekštelpās. Turklāt arī pagājušās nedēļas dati apliecinot, – redzam vakcinācijas efektivitāti. Ar vīrusu inficējās 122 vakcinētie cilvēki, kamēr 579 saslimušie bija nevakcinētie un vakcinācijas kursu nepabeigušie.

Daniels Pavļuts, veselības ministrs, ”Attīstībai/PAR!”

“Bet vai tiešām ir tā, ka vakcinētie cilvēki slimo vieglāk, atbilde ir pārliecinošs – jā. Vakcinētie cilvēki, ja vispār inficējas, slimo vieglāk.”

Sākt sevi pasargāt no smagas saslimšanas ir 608 tūkstošiem cilvēku. Tieši tik daudz vakcīnu rezerves ir noliktavās Latvijā. “Janssen” potes, kurai vajadzīga tikai viena deva un sertifikāts darbojas jau pēc 15 dienām, ir uz izķeršanu.

“”Janssen” mums pienāk ļoti maz. Pieprasījums ir ļoti liels, deficīta sajūta ir liela, jo pieprasa, bet nevaram piegādāt. Ražotājs bija brīdinājis, ka augustā vispār nevedīs, bet no mūsu puses ir gaidas, ka ap 20 vai 15 000 devu augustā varētu vēl atvest. Tas būtu ļoti labi, bet galīgā apstiprinājuma mums vēl nav,” pauda Pavļuts.

Lai arī Covid-19 šobrīd nenoslogo slimnīcas, kopējais inficēto skaits kāpj. Līdzko saslimstības divu nedēļas kumulatīvais rādītājs sasniegs 100 gadījumus uz 100 000 cilvēku, un tas varot notikt jau nedēļas, divu laikā, atkal būs jāsāk domāt par pulcēšanās ierobežojumiem, cilvēku skaita noteikšanu konkrētai kvadratūrai un citām prasībām. Slimību profilakses un kontroles centrā apzinās – februārī pieņemtie luksofora principi arī vairs nav īsti aktuāli dažādo citu izmaiņu dēļ.

Pēdējo desmit dienu laikā no ārzemēm Latvijā ieradušies 112 ar Covid-19 saslimušie. Visvairāk ir no Turcijas, kas ir saistīts ar atpūtas braucieniem, Krievijas, Spānijas un Lielbritānijas. No visiem Latvijas reģioniem vienīgā vieta, kur vīrusa izplatība samazinās, ir Kurzeme.

15 komentāri