Valdemārpilī top piemiņas zāle Krišjānim Valdemāram

0 Komentāru

Valdemārpilī tūrisma sezonā kursēs privāts bānītis, to izveidojis amatnieks Igurds Baņķis, kurš vairāk nekā 20 gadus skolojis jauniešus galdniecībā un tēlniecībā.

Šogad Igurda skolotāja gaitas gan beigsies – izskolota pēdējā audzēkne. Meistardarbnīcā “Zeļļi” top pats pēdējais diplomdarbs. To darina Igurda Baņķa mācekle. Veselus 20 gadus meistars Valdemārpilī mācījis jauniešus zīmēt, strādāt ar koku un arī domāt.

Igurds Baņķis
amatnieks

Šeit es ar viņiem runāju – katru rītu izvedu, kur mēs atrodamies, kas notiek politikā, kur esam apdalīti, kur nē. Es arī lasīju viņiem grāmatu priekšā – “Latvju tautu estētika”, gara estētika, kritika.

Tagad ēka Valdemārpils centrā stāv tukša un klusa – jaunieši izskoloti un pašam meistaram laiks atpūsties.

“Man ir sajūta jau no vasaras ļoti smaga. Nu, viss ir beidzies. Kaut kas jauns jāveido. Kaut kas nezināms. Un darbnīcās es tā pamazāk sāku kārtot, jo uzreiz nevarēja ienākt. Uzreiz bija grūti ienākt,” stāsta amatnieks.

Tomēr meistaram netrūkst ideju, ko darīt tālāk. Igurds, būdams vēstures entuziasts, nolēmis kādreizējā “Zeļļu” meistardarbnīcā izveidot piemiņas zāli Krišjānim Valdemāram. Strādājot pie šī projekta, bijuši arī teju neticami atradumi.

Igurds Baņķis
amatnieks

Šī ir iesvētības kapsula, kura nogulēja sienā 80 gadus gandrīz. Ar šito spalvu vēsture ir te aprakstīta. To neviens arī nezināja, es to uzzināju lasot no rakstiem, ka viņa te sienā ir iemūrēta un tad es ar āmurīti gāju cauri.

Piemiņas zāle nav vienīgais amatnieka projekts – pavasari un interesentus Ārlavas pagastā gaida Latvijā pirmais privātais mazbānītis. To radījis Igurds kopā ar saviem mācekļiem. Meistara sētu caurvij sliedes 700 metru garumā, un viņš pats labprāt gan izvizina ciemiņus, gan brauciena laikā stāsta par Ārlavas pagasta vēsturi.

“Lai kaut ko izdarītu labu, jāsakārto viss vecais. Jādabū domu un viss ies atkal uz priekšu. Tā bija ziema, foršs tagad pārdomu laiks, nekur nav īpaši jāsteidzas, jādara. Tikai jāsakārto galva, tad viss aizies,” min amatnieks.

Meistars atzīst, ka tikai tagad esot brieduma gadi, kad viņš gatavs likt lietā tās zināšanas, ko šo gadu laikā ir iemācījies no saviem audzēkņiem.

0 Komentāru