Vakcinēts vecāks neizpratnē – pats drīkst apmeklēt izklaides pasākumu, bet bērns ne; skaidro SPKC un KM

12 komentāri
Vakcinēts vecāks neizpratnē – pats drīkst apmeklēt izklaides pasākumu, bet bērns ne; skaidro SPKC un KM
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (PAULA ČURSKTE, LETA)

Skaties.lv portāla lietotājs paudis neizpratni par situāciju, kad pret Covid-19 vakcinēti vecāki kopā ar saviem bērniem vēlas apmeklēt izklaides pasākumu, taču pasākuma rīkotājs to daļēji jeb vispār aizliedz. Skaties.lv skaidroja Kultūras ministrijā (KM) un Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC), vai un kādi ierobežojumi attiecībā uz bērnu iespējām apmeklēt pasākumus kopā ar vakcinētiem vecākiem pastāv un ar ko tie ir pamatojami.

Portāla lietotājs vērsa uzmanību, ka bērni līdz 12 gadu vecumam Latvijā pašlaik nevar vakcinēties pret Covid-19 un jautāja, kā ir ar iespējām nevakcinētiem bērniem līdz 12 gadu vecumam apmeklēt kultūras pasākumus kopā ar saviem pret Covid-19 vakcinētajiem vecākiem, kuriem ir Covid-19 digitālais sertifikāts. Esot bijusi situācija, kad pret Covid-19 vakcinēts pāris vēlas apmeklēt kopā ar bērniem pasākumu, taču tā rīkotājs, balstoties uz publisko pasākumu rīkošanas noteikumiem, to liedz jeb liedz daļēji. Piemēram, pa dienu brīvā dabā var staigāt pa pasākuma teritoriju, bet vakarā uz koncerta daļu bērns nedrīkst doties kopā ar vecākiem. Tā esot problēma, jo vecākiem nav, kur bērnu atstāt.

Izrādās, ka bez jebkāda skaita ierobežojuma, neievērojot divu metru distanci un nelietojot mutes un deguna aizsegus, var tikties tikai vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušas personas, liecina vispārējie pulcēšanās nosacījumi.

Slimību profilakses un kontroles centrā Skaties.lv skaidroja, ka pasākuma rīkotājam apmeklētājs pirms publiska pasākuma biļešu iegādes ir jābrīdina par to, kāda veida pasākums tie rīkots un kādi ir nosacījumi tā apmeklēšanai.

SPKC skaidrojums

Ja pasākumu rīko tikai un vienīgi pret Covid-19 vakcinētiem vai to pārslimojušiem cilvēkiem ar derīgu Covid digitālo sertifikātu un tas ir pasākums bez jebkādiem ierobežojumiem – nav jāvelk sejas maskas un jāievēro distance, tad uz šādu pasākumu drīkstētu ņemt līdzi tikai tādu bērnu, kurš ir izslimojis Covid-19 un kuram ir to apliecinošs sertifikāts. Bērnus, kuri nav izslimojuši Covid-19 pat ar negatīvu Covid-19 testu, uz šādu pasākumu nedrīkstētu ņemt līdzi pārējo apmeklētāju drošības dēļ.

Iespējams, attiecīgais pasākums bijis tāds, ka pasākuma dienas daļa, kurā ļauts staigāt ar bērniem, bija ar nosacījumu, ka jāievēro drošības pasākumi. Visticamāk, pasākums bijis paredzēts jaukta tipa publikai, piemēram, ne tikai pret Covid-19 vakcinētajiem un to pārslimojušajiem, bet arī Covid-19 testētajiem. Savukārt pasākuma vakara daļa visdrīzāk bija paredzēta bez jebkādiem drošības pasākumiem un šaurākam lokam cilvēku – tikai vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem.

Attiecībā uz bērniem ar negatīvu Covid-19 testu, tad antivielu līmeņa daudzuma organismā noskaidrošana vien nesniedz pilnu informāciju par nodrošināto aizsardzību pret Covid-19, jo aizsardzībai vienlīdz svarīgas ir gan antivielas, gan organisma šūnu radīta imunitāte, liecina Zāļu valsts aģentūras informācija.

SPKC norāda, ka pasākuma rīkotāji, organizējot kultūras norisi, ņem vērā to, kas ir tā mērķauditorija. Iespējams, kāds vakara stundās rīkots pasākums mērķēts pieaugušo auditorijai nevis bērniem. Piemēram, var būt vakarā paredzēts rokkoncerts pieaugušo auditorijai 16+. Ja tas ir bērnu pasākums, tad tas ir jārīko pēc cita veida modeļa ar noteiktiem drošības pasākumiem. Ja bērniem domātais pasākums ir bez jebkādiem drošības pasākumiem (tātad ar atvieglojumiem), tad tam jābūt mērķētam uz Covid-19 izslimojušiem bērniem. Covid-19 izslimojušam bērnam ne ilgāk par 180 dienām pēc testa parauga ņemšanas datuma var uzģenerēt sertifikātu, kas šo faktu apliecina.

SPKC skaidroja, ka Latvijā patlaban pret Covid-19 var vakcinēties tikai bērni, sākot no 12 gadu vecuma. Jaunākiem par 12 gadiem bērniem šobrīd vēl nav sniegtas rekomendācijas vakcinēties. Taču ierobežojumi attiecībā uz bērniem, viņiem apmeklējot publiskus pasākumus, pastāv, jo arī jaunāki par 12 gadiem bērni var saslimt ar Covid-19 un pārnēsāt vīrusu. Mazam bērnam var nebūt izteiktu simptomu vai vispār var nebūt simptomu. Tādējādi, nezinot par bērna saslimšanu ar Covid-19, viņš var neviļus inficēt citus pasākuma apmeklētājus. Tāpēc, ja bērns ir pārāk mazs, lai vakcinētos pret Covid-19 un vīrusu nav izslimojis, viņš potenciāli ir tikpat vīrusu pārnēsāt spējīgs kā jebkurš pieaugušais bez antivielām un bez šūnu imunitātes. Izņēmums ir Covid-19 izslimojušie bērni – viņiem uz laiku ir izveidojusies organisma šūnu radīta imunitāte pret Covid-19.

Ilze Arāja, SPKC pārstāve

“Skatoties uz šo auditoriju, kad notika 12 klases klātienes eksāmeni, visiem, kuri nāca uz eksāmenu klātienē, bija jānodod Covid-19 tests. Izrādījās, ka diezgan daudz nāca arī saslimušie. Tāpat tiek veiktas testēšanas, bērniem dodoties uz nometnēm, skrīninga testi. Nevarētu teikt, ka bērni neslimo [ar Covid-19]. Skatoties pagājušās nedēļas statistikas datus -, ja līdz tam bija saslimstības pieaugums 20-29 un 30-39 gadus vecu cilvēku grupā, kad ir sociāli aktīvie cilvēki, kas dodas arī uz darba vietām un strādā, tad pēdējā laikā visvairāk audzis saslimšanas gadījumu skaits bērnu vidū.”

Arāja skaidro, ka bērnu saslimšanas ar Covid-19 gadījumu skaita pieaugums, visticamāk, varētu būt skaidrojams ar dažādām sociālām aktivitātēm, bērnu nometnēm. Bērnu nometņu apmeklētāju vidū saslimšanas gadījumi ar Covid-19 tiek konstatēti, pateicoties obligātajiem skrīninga testiem. Nereti ar Covid-19 slimi bērni ierodas bez izteiktām vai vispār bez saslimšanas pazīmēm. Tāpēc vispārējās sabiedrības drošības labad ir jābūt uzmanīgiem.

Vēlreiz īsumā:

Kultūras ministrijā Skaties.lv apstiprināja, ka organizētos pasākumos jaukta tipa publikai, kuros piedalās gan vakcinēti, gan Covid-19 pārslimojuši, gan pirms pasākuma Covid-19 testu veikuši apmeklētāji, jāievēro drošības prasības:

  • pasākumā jābūt personalizētām sēdvietām (blakus sēdvietās var atrasties ne vairāk kā divas personas, kuras nav no vienas mājsaimniecības, un ne vairāk kā četras personas no vienas mājsaimniecības;
  • telpās pasākums nedrīkst būt ilgāks par četrām stundām (pēc divām stundām jābūt 15 minūšu pauzei, telpu vēdināšanai);
  • nedrīkst pieļaut apmeklētāju/personāla drūzmēšanos;
  • mutes un deguna aizsegus jālieto, ja šāds pasākums notiek telpās, bet nav jālieto pasākumos ārpus telpām, ja apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās.

Vienīgi organizētos pasākumus, kurus apmeklē tikai vakcinēti vai Covid-19 pārslimojuši skatītāji un dalībnieki, uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu, nav jāievēro divu metru distance un nav jālieto mutes un deguna aizsegi.

12 komentāri