Vakcinēšanas pret Covid-19 “dzīvās rindas” varēs turpināt, ja pietiks vakcīnu

3 komentāri

Tuvākajās nedēļās Latvijai piegādās lielas vakcīnu kravas, tādēļ nav izslēgta iespēja, ka arī citās nedēļas nogalēs, izstāvot dzīvo rindu, vakcīnu varēs saņemt jebkurš iedzīvotājs, cer veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Iespēju atvērt dzīvās potēšanās rindas devuši vakcīnas “AstraZeneca” krājumi, kas izveidojušies zemās atsaucības un sabiedrības aizspriedumu dēļ pret konkrētā zīmola ražojumu. Kopumā patlaban lielākajās ārstniecības iestādēs “AstraZeneca” atlikums esot aptuveni 24 000 vakcīnu. Lielu daļu no tām iecerēts izmantot jau šajā nedēļas nogalē.

“Vakcīnas ir plānotas “Atta” centrā, 390, ja nemaldos, ir plānotas Rēzeknē. Jelgavā ir plānots 1000, līdz ar ko katrā centrā vakcīnu atlikums ir dažāds,” atzina Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

“Mēs vērosim situāciju. Ja pieprasījums būs tik liels, ka vakcīnu skaits draudēs ātri beigties, meklēsim veidus, kā šīs papildu vakcīnas piegādāt, bet garantēt mēs to nevaram, jo jāsaka, ka vakcīnu atlikumi sistēmā nav nemaz tik lieli,” atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Tas, vai arī turpmāk poti varēs saņemt pēc “dzīvās rindas” principa, būs atkarīgs no vakcīnu pieejamības un tā, cik naski vakcinēsies prioritārajās grupās ietilpstošie. Proti, “dzīvās rindas” atvērt tikai tad, ja veidosies vakcīnas pārpalikums. Nākotnē ministrs gan raugās cerīgi, jo jau aiznākamnedēļ vakcīnu kravas varētu būtiski pieaugt. Šajā nedēļas nogalē plānots saņemt vairāk nekā 20 000 “Moderna” vakcīnu. Nākamnedēļ gaidāmi gandrīz 12 000 “Pfizer” un gandrīz 30 000 “AstraZeneca” devu.

“Jau aiznākamajā nedēļā tas apjoms ir krietni lielāks. Mēs saņemsim vēl ap 13 000 “Pfizer”, nepilnus 10 000 “Jansen” vakcīnas, kuras šobrīd mēs pieturam, līdz tiek noskaidrota situācija ar ASV regulatoriem. Un mēs arī saņemsim aiznākamajā nedēļā ap 50 000 “AstraZeneca” vakcīnu,” pauda Pavļuts.

Vienlaikus Pavļuts akcentē, ka joprojām nav plānots atļaut cilvēkiem izvēlēties, kuru vakcīnu saņemt. Izņēmumi varētu būt gadījumos, ja kādam ģimenes ārstam pieejamas dažādu ražotāju potes. Tāpat arī prioritāro grupu priekšrocības netiek atceltas.

“Vakcinācija ārpus prioritārajām grupām nekādā veidā neatceļ un neatcels prioritārās grupas. Šobrīd kopš vakcinēšanas sākuma 28. decembrī no Covid-19 ir nomiruši vismaz 1500 cilvēku, no vakcinēšanās izraisītām sekām nav nomiris neviens. 1500 pret 0. Šai situācijā runāt par to, ka būtu jāatceļ prioritārās grupas, nav medicīniska, morāla, ētiska pamata,” uzsver veselības ministrs.

Jau otrdien, 20. aprīlī, plānots atvērt jaunu prioritāro grupu, kurā ietilps iekšlietu sektora, Nacionālo bruņoto spēku un citu nozaru kritiskie darbinieki.

Rīt “dzīvās rindas” princips darbosies vakcinācijas centros jau septiņās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs. Poti saņemt gatavajiem cilvēkiem līdzi jāņem tikai pase vai ID karte.

Vienlaikus jau otrdien plānots atvērt jaunu prioritāri vakcinējamo personu grupu, kurā ietilps iekšlietu sektora un citu nozaru darbinieki.