Vakcinēšanās prasība Rīgas bērnudārzos saasinājusi pedagogu trūkuma problēmu

0 Komentāru

Prasība par Covid-19 sertifikātiem saasinājusi jau tā slikto situāciju ar bērnudārza pedagogiem Rīgā. Jau tagad daudzos galvaspilsētas bērnudārzos tiek slēgtas grupiņas un audzinātāju pienākumus pilda auklītes vienas pašas. Tikmēr pašvaldībai tūlītēja risinājuma, kā palīdzēt, nav.

Montas vadītajā bērnudārzā “Sprīdītis” vakcinācijas prasību dēļ darbu gatavas uzteikt trīs darbinieces. Viena no viņām jau tagad paņēmusi darbnespējas lapu, otra nevar atļauties katru trešo dienu veikt testus, bet trešā – laboratoriju noslodzes dēļ nemaz netiek pie testa veikšanas.

Lasi vēl – Žagars: Kauns, ka esam pirmā attīstītā valsts, kas aiziet ”lokdaunā” pēc vakcinācijas sākšanās

“Mums trūkst audzinātājas – eju grupā es, mūzikas skolotāja – sporta skolotāja mums šogad nav. Un divās grupās nav, kas ieiet. Mums divas nedēļas grupās strādā tikai auklītes. Jā, es pārkāpju noteikumus, jā, jo grupā auklīte var strādāt tikai četras stundas dienā viena pati bez pedagoga, bet mums nav ko ielikt, mums nav. Un absurdākais ir tas, ka tām auklītēm nevar samaksāt nevienu centu, jo viņas nav pedagoģes,” par situāciju stāsta bērnudārza “Sprīdītis” vadītājas vietniece Monta Gelzberga.

Nozarē vērš uzmanību – personāla trūkums bērnudārzos nav nekas jauns, taču jaunās prasības situāciju atkal saasinājušas. Aizgājušo kolēģu audzēkņu pārdala uz strādājošajiem audzinātājiem, kas nozīmē, – jācieš vakcinētajiem pedagogiem.

“Man prasa, ko man darīt, un es nezinu. Tāpēc es vēršos pie jums – es nezinu, man nav padoma, ko darīt. Pateikt viņai: ejiet projām? Iet man pašai trīs grupās vienlaikus? Es to nevaru izdarīt,” atzīst bērnudārza “Sprīdītis” vadītājas vietniece.

Krīzi bērnudārzos pamanījuši vecāki arī citās pirmsskolas iestādēs. Lauras atvašu bērnudārzā slēgtas jau divas grupiņas, un palikušie pedagogi neslēpj, ka ir pārguruši. Situācija pat tik kritiska – ja uz dārziņu atnāks visi bērni, citās grupās nemaz nepietiks gultu diendusai.

“Audzinātājām ir jāmāca bērni dažādās vecuma grupās, vai, teiksim, grupiņā ir divas audzinātājas, bet nav pedagoga palīga, kas palīdz nomazgāt traukus, sagatavot ēdienreizes, mazgāt grīdu un pedagogi dara to papildus saviem tiešajiem pienākumiem,” norāda mamma Laura Raciborska.

Vecāki sagaida, ka audzinātājas viņu atvases aprūpēs un būs iejūtīgas un mīlošas, taču šobrīd viņām knapi pietiek laika primāro darbu padarīšanai: “Es uzskatu, ka mēs kā vecāki pie šīs situācijas pat nevaram prasīt nekādu izglītības kvalitāti, nekādu entuziasmu, nekādu patriotismu uz mūsu valsti.”

Rīgas domes Izglītības departaments ir saņēmis palīgā saucienus no 20 pirmsskolas iestādēm, un sākotnēji pat šķitis, ka kāds bērnudārzs būs jāslēdz. Tagad katrā iestādē situāciju risina individuāli, piemēram, apvienojot vai slēdzot grupiņas, kā arī mainot iestāžu darba laikus.

“Tas ir tāds pagaidu risinājums līdz brīdim, kad mēs nonākam pie personāla pilnā sastāvā. Protams, skatoties tuvākos mēnešus, mums ir jādomā, kādā veidā mēs šo personālu atjaunojam un kādi ir šie motivācijas mehānismi,” teic Rīgas domes Izglītības departamenta direktors Māris Krastiņš.

Tūlītēju risinājumu pašvaldība nesola, atzīstot, ka turpmākos mēnešus bērnudārzu pedagogi, visticamāk, turpinās strādāt paaugstinātas spriedzes apstākļos. Vienīgais ilgtermiņa risinājums, viņuprāt, ir algu celšana, par ko varētu domāt, sagatavojot nākamā gada budžetu. Arī piemaksas par darbu skarbajos apstākļos pašvaldība šobrīd nesolīja.

0 Komentāru