Vakcinācijas temps ES krietni atpaliek no plānotā

23 komentāri

Vērojot Covid-19 īpaši lipīgā, Delta celma izplatības tendences, ir pesimistiskas prognozes par epidemioloģisko situāciju vasaras beigās, jo ar atsevišķiem izņēmumiem vakcinācijas temps visā Eiropas Savienībā (ES) joprojām krietni atpaliek no plānotā, vēsta TV3 Ziņas.

Delta varianta izplatīšanās draud izraisīt jaunu vīrusu infekciju vilni visā ES. Kiprā, Portugālē, Spānijā, ko Latvija jau iekļāvusi augsta riska valstu sarakstā, 14 dienu kulmulatīvais rādītājs pārsniedz jau 200 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Arī Vācija, Francija, Itālija un Austrija bažījās, ka ceturtais Covid-19 vilnis var atnākt jau jūlija beigās.

“Mēs nedrīkstam zaudēt modrību, mēs redzam, ka vīrusa mutācijas attīstās ļoti strauji. Protams, ir svarīgi nodrošināt mūsu pilsoņiem brīvības, tai pat laikā neatslābt un nedomāt, ka cīņa ar vīrusu ir uzvarēta,” norāda Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena.

Portugāli jau sasniedzis ceturtais vilnis un bīstamais Delta variants tur ir dominējošais. Vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši gandrīz 60% Portugāles iedzīvotāju. Amatpersonas saka – vakcīna apliecina efektivitāti, lai gan inficēšanās gadījumu skaits pieaug, nav vērojama noslodzes palielināšanās slimnīcās.

‘Portugālē mēs redzam, ka vakcīna pasargā – varbūt ne no inficēšanās, bet ir ļoti, ļoti maza iespēja nokļūt intensīvajā terapijā ar iespēju izdzīvot 50 un 50. Tas, ko mēs redzam šobrīd Portugālē, jā, mums ir diezgan augsti inficēšanās rādītāji, bet mirstība ir samazinājusies. Lūk, ko vakcīna dara,” norāda EP deputāte, Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa, Portugāle Sāra Serdasa.

Šobrīd par prioritāti izvirzījušas vakcinācijas tempu paātrināšanu. Arvien aktīvāk tiek diskutēts par obligātās vakcinācijas nepieciešamību – īpaši mediķiem un pedagogiem. Arī pie mums kaimiņos Igaunijā vakcinācija noteikta par obligātu visiem Tallinas neatliekamās palīdzības dienesta darbiniekiem. Amatpersonas uzsver, ka pandēmijas apstākļos, kad pakausī elpo kārtējais Covid-19 uzliesmojums, jebkādi instrumenti ir pieļaujami, lai panāktu kolektīvo imunitāti pēc iespējas ātrāk. Lielākais pretinieks šajā cīņā esot vakcīnu noliedzēji un arvien skaļākās dezinformācijas kampaņas.

Mihails Gehlers, EP deputāts, Eiropas Tautas partija, Vācija

“Es domāju, ka ir labi darīt visu, kas palīdz. Man liekas, ka ir pārāk daudz cilvēki, kas patērē nepareizos medijus. Pirms divām dienām es biju vienā Frankfurtes skolā un tur jaunieši saka, kāpēc man jāvakcinējas, jo tik daudzi cilvēki ir nomiruši – es prasīju, ko? Tik daudz cilvēki? No kurienes nāk šīs muļķības? Tā nav taisnība. Lūk – šeit ir iznākums tam, ka cilvēki diemžēl uzķeras šīm sazvērestības teorijām.”

Vācija, kur vakcinēti, jau krietni virs 60% iedzīvotāju, uzsver, ka viņu veiksmes atslēga ir skaidra valdības komunikācija ar sabiedrību. Tur cilvēku motivācijai nav nepieciešamas naudas balvas vai citi labumi, lai pierunātu cilvēkus doties potēties.

“Vācijā mums nav nepieciešams domāt par šādiem instrumentiem. Jo ļoti daudzi cilvēki vēl gaida savas vakcīnas. Mums sākumā bija problēmas ar vakcīnu pieejamību, taču tagad potes ir pieejamas ikvienam, kurš to vēlas. Es uzskatu, ka ir divi instrumenti kas ir pietiekami – pirmkārt, pieejamas vakcīnas, skaidra informācija un ieguvumi, ko jūs varat saņemt, ja esat vakcinēti, bet, protams, katra valsts var lemt par saviem noteikumiem, tas ir nacionāla mēroga jautājums.,” secina EP deputāts Pēters Līss (‘Eiropas Tautas partija”, Vācija).

Grieķijas valdība tikmēr par vakcinēšnos iedzīvotājiem dod 150 eiro dāvanu kartes. ASV, Krievijā lai paatrinātu potēšanas tempu, dod skaidru naudu – organizē loterijas ar iespēju laimēt automašīnas vai pat dzīvokļus. Arī Latvija lēmusi par loterijas organizēšanu.

“Tas, ko Latvija dara šonedēļ ar šo loteriju… Es nezinu, bet es domāju, ka tas nav pareizi. Ja vienīgais, kas varētu iedarboties uz 21. gadsimta sabiedrību, ir loterija, tad ar to sabiedrību ir pavisam bēdīgi. Citādi viņš nerūpējas par daudz būtiskākām lietām jo viņa galvenā motivācija ir, iespējams, kaut ko vinnēt,” EP deputāts Roberts Zīle (“Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa”).

23 komentāri