Vakcinācijas birojs: Vakcīnu zīmola sadales kritēriji nemitīgi mainās

1 komentārs

Kritēriji, pēc kuriem izvērtē, kāda zīmola vakcīnu sūtīt uz ārstniecības iestādēm, nemitīgi mainās un ir atkarīgi no vairākiem faktoriem, piemēram, no konkrētajā brīdī pieejamo vakcīnu daudzuma.

Pirmdien Latvija saņēma vairāk nekā 11 000 “Pfizer” devu, bet nedēļas nogalē – vairāk nekā 20 000 “Moderna” zīmola vakcīnu. Taču pateikt, kam konkrēti tās tiks vakcinētas, amatpersonas pateikt nevar. Lēmumu ietekmē tajā brīdī esošais vakcīnu daudzums un otrajai potei rezervētais devu skaits. Tā kā šī situācija ir mainīga – mainās arī sadales principi. Tas nozīmē, ka nav viena noteikta kārtība – kurš tiek pie “Pfizer” un kurš pie – “AstraZeneca” potes.

“Šobrīd visus vakcīnu veidus ir saņēmuši cilvēki no visām prioritārajām grupām. Nav tā, ka, piemēram, “Pfizer” vakcīnu izmantotu tikai mediķiem,” stāsta Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Sākotnēji “Pfizer” zīmolu gan izmantoja tikai mediķu vakcinēšanai, tādēļ šā ražotāja devu ārstniecības iestāžu darbinieki saņēmuši 69% gadījumu. 15% gadījumu mediķi saņēmuši “Moderna” poti un 16% – “AstraZeneca” vakcīnu.

Izglītības iestāžu darbinieki “Pfizer” vakcīnu saņēmuši 6% gadījumu, bet iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem – 14% gadījumu.

Lasi vēl – Grūtniece neizpratnē par atteikumu saņemt ”AstraZenca” poti pret Covid-19; to komentē par vakcināciju atbildīgie

“Tā vakcīnu sadale, tā transformējās katru nedēļu, un mēs katru nedēļu vakcinācijas darba grupā vērtējam, balstoties uz to, kāda vakcīna pienāk, kāds vakcīnu veids pienāk, kādā apjomā, cik kopumā ir jānodrošina otrās vakcīnas izmantošana un cik liels ir katrā vakcinācijas iestādē plānotais vakcinēto iedzīvotāju skaits,” norāda Strazda.

Pat ja cilvēki izrāda lielāku interesi par kāda konkrēta zīmola poti, ietekmēt piegādes procesu nevar arī medicīnas iestāde, jo, veicot pasūtījumu, vakcinēšanas punkti norāda tikai nepieciešamo devu skaitu. “Zīmolu izvēle vakcīnu pasūtīšanā šobrīd nav iespējama, un tas, kas mūsu “Veselības centru apvienības” kolēģiem ir pieejams vakcinēšanai, arī tiek izmantots,” skaidro “Veselības centru apvienība” pārstāve Līga Ribkinska.

Ja gadījumā vienā vakcinācijas punktā ir vairāku zīmolu vakcīnas, mediķis var izvēlēties – kuru no tām izmantot. Tomēr “Veselības centru apvienībā” šāda situācija vēl neesot bijusi. Vakcinētāji stāsta – arī no medicīnas viedokļa raugoties, nav tādu kritēriju, kas liktu nosvērties par labu viena vai otra ražotāja vakcīnām.

“Latvijā pieejamās vakcīnas tiek uzskatītas par līdzvērtīgām. Tādu algoritmu vai medicīniski pamatotu iemeslu, kādēļ būtu izmantojama viena, otrā vai trešā ražotāja vakcīna – šādas informācijas nav, un kolēģi šādu informāciju nav meklējuši,” norāda Ribkinska.

Saistībā ar “Pfizer&Biontech” vakcīnu uzglabāšanas prasībām, līdz šim ģimenes ārstu prakses šīs potes praktiski nesaņēma, taču, pieaugot šo vakcīnu kravām, tiekot meklēti veidi to veiksmīgākai transportēšanai arī pie ģimenes ārstiem.