“Vajadzības gadījumā esam gatavi karot par Latviju” – valstī ieradušies NATO karavīri no Kanādas

3 komentāri

Sestdien, 10. jūnijā, Rīgā sagaidīti Kanādas karavīri, kuriem Latvijā uzticēts vadīt NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu.

“Mūsu misija ir atturēt agresorus, bet vajadzības gadījumā esam gatavi karot par Latviju,” tā kanādieši stādīja sevi priekšā žurnālistiem.

Rīgas lidostā agrā pēcpusdienā nolaidās Kanādas karalisko gaisa spēku transportlidmašīna “CC-150 Polaris”. Tā šurp bija lidojusi tiešā ceļā no armijas bāzes Edmontonā, Kanādas vidienē.

Daudziem Kanādas karavīriem, izkāpjot no lidmašīnas, pie uniformām bija piespraustas lentītes Latvijas karoga krāsas – tās pirms izlidošanas viņiem izdalījis Latvijas vēstnieks Kanādā. Pirms došanās uz Ādažu militāro bāzi viņi pāris vārdus pārmija ar žurnālistiem.

Kaut arī Kanāda būs vadošā Latvijā izvietotās NATO kaujasgrupas valsts, to pārstāvēs tikai aptuveni 400 simti no vairāk nekā 1000 karavīru. Pārējie bataljona karavīri nāks no Spānijas, Albānijas, Itālijas, Polijas un Slovēnijas.

Džons Hagemeiers
Kanādas spēku pārstāvis Latvijā

Spēja sadarboties sešu valstu karavīriem ir šīs misijas veiksmes atslēga. Ja šīs misijas laikā nedarīsim neko citu, kā trenēsimies un iedzersim pāris alus ar mūsu partneriem, tad, manuprāt, tā būs bijusi veiksmīga.

Kaut kanādiešu oficiālā misija, ko viņi uzņēmās NATO sammitā Varšavā pagājušā gada jūlijā, ir atturēt potenciālos agresorus no Latvijas apdraudēšanas, viņi uzsvēra, ka Latvijas aizstāvībā ir gatavi iesaistīties arī aktīvi, ne pasīvi. Tas ir, kanādieši esot gatavi arī karot par Latviju.

Ādažu bāzē jau uzturas aptuveni 50 Kanādas karavīri, kuri tur gatavo apstākļus savu kolēģu uzņemšanai. Latvijas valdības amatpersonas vai militārie komandieri kanādiešus nesagaidīja – oficiālā uzņemšanas ceremonija tiks rīkota vēlāk. Arī sadzīves apstākļi jaunajiem Latvijas aizstāvjiem pagaidām būs visnotaļ pieticīgi. Telpas, kurās viņi mitināsies, vēl nav izremontētas, tādēļ līdz rudenim kanādieši gulēs barakveida teltīs.

3 komentāri