Vairojas runas par Polijas izstāšanos no ES

0 Komentāru
Vairojas runas par Polijas izstāšanos no ES
EDIJS PĀLENS, LETA

Polijas Konstitucionālā tribunāla spriedums, ar kuru apšaubīts Eiropas Savienības (ES) tiesību normu pārākums, raisījis runas – vai viena no vecā kontinenta lielākajām valstīm – Polija – varētu izstāties no ES, vēsta TV3 Ziņas.

Brisele un Varšava jau vairākus gadus ir uz kara takas par demokrātijas standartiem un tiesu varas neatkarību. To izraisīja Polijā valdošās partijas “Likums un Taisnīgums” lēmums pirms dažiem gadiem reformēt savu tiesu sistēmu, mainot veidu, kādā apstiprina tiesnešus. Tas ļāva par spīti ES iebildumiem iecelt konstitucionālajā tiesā konservatīvus un varai simpatizējošus tiesnešus, daži pat bijuši partijas biedri.

Varšava gan uzsvērusi, ka tas darīts korupcijas izskaušanas vārdā, kā arī – lai atbrīvotos no komunistiskās pagātnes paliekām.

ES Tiesa atzina, ka šādi rīkoties nedrīkst, taču Varšava neatkāpās un premjerministrs vērsās Polijas konstitucionālajā tiesā, lai tā izvērtē, vai bloka likumi prevalē pār valsts konstitūciju. Šī bija pirmā reize vēsturē, kad dalībvalsts līderis šādi apšaubījis Savienības līgumus. Tagad ir lēmums.

Jūlija Pžilevska, Polijas konstitucionālās tiesas priekšsēdētāja

“ES struktūras darbojas ārpus pilnvaru robežām, ko Polijas Republika piešķīrusi saskaņā ar Savienības līgumiem.”

Attiecīgi lemts, ka atsevišķi bloka līguma panti nav savietojami ar Polijas konstitūciju. Tas principā apdraud ES tiesisko sistēmu, radot pamatīgu viļņošanos visā blokā un izskanot plašai kritikai un bažām. Vairojas runas par Polijas izstāšanos no ES.

Žans Aselborns, Luksemburgas ārlietu ministrs

“Mums skaidri jāpasaka – šī Polijas valdība spēlējas ar uguni. Kādā mirklī var būt lūzums – ne tikai tiesiski, bet arī politiski.”

Eiropas Komisija patlaban vērtē situāciju un sola darīt visu, lai nodrošinātu ES tiesību normu prioritāti. Ļoti iespējams, runa par finansiālām sankcijām.

Savukārt Varšava paziņojusi, ka atzinīgi vērtē tiesas spriedumu un Polija nevēlas pamest bloku, taču pret katru dalībvalsti jāizturas ar cieņu un kā pret līdztiesīgu partneri. Polijā aptuveni 80% iedzīvotāju atbalsta dalību ES.

0 Komentāru