Komentāri

Pirms vairāk nekā mēneša kļuva zināms, ka Latvijas tuberkulozes vakcīnu krājumi strauji tuvojas izsīkumam, jo vakcīnu piegādātāja vakcīnas neizturēja kvalitātes pārbaudes. Šobrīd vairākās medicīnas iestādēs krājumi beigušies un daudziem bērniem vakcinēšana uz laiku jāatliek. Ārsti uzsver, ka svarīgi, lai poti zīdaiņi saņemtu pirmo divu dzīves mēnešu laikā, jo Latvijā ir augsts saslimstības līmenis ar tuberkulozi starp pieaugušajiem.

Tuberkulozes vakcīnas Rīgas Dzemdību namā ir atlicis gaužām maz. Maija sākumā ledusskapis, kur glabājas vakcīnas, būs pavisam tukšs. Dienā šeit poti pret tuberkulozi saņem apmēram 30 zīdaiņu.

”Teorētiski vienā ampulā ir 20 devas, un viņas var izmantot atkarībā no tā, kāda veida šļirces izmanto. Mēs tagad esam nomainījuši pret tādām, lai mēs maksimāli visu izmantotu, un esam pieskaņojuši arī to darba kārtību tā, lai pēc iespējas visas ampulā esošās devas būtu izmantotas,” atklāj Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, neonatoloģe Ilze Kreicberga.

Tomēr pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem vairākos dzemdību namos vakcīnu krājumi jau izbeigušies pirms dažām nedēļām. Nacionālais veselības dienests sola, ka jau aprīļa beigās vai maija sākumā Latvija varētu saņemt nelielu vakcīnu sūtījumu no Polijas.
”Cerīgas sarunas ar Zviedrijas lieltirgotavu, kura izplata Japānā ražotu vakcīnu. Cerams, maijā mēs varētu saņemt jau lielāku sūtījumu ar japāņu vakcīnām, kuras jau varētu pietikt pus gadam. Protams, pilnībā droši mēs būsim tikai tad, kad vakcīnas būs šeit, Latvijā,” norāda Nacionālā veselības dienesta pārstāve Māra Āboliņa

Ārsti uzsver, ka svarīgi, lai poti zīdaiņi saņemtu apmēram pirmo divu dzīves mēnešu laikā, jo Latvijā kopumā ir pietiekami augsts saslimstības līmenis ar tuberkulozi. Pērn tie bija gandrīz 32 saslimušie ar tuberkulozi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Tomēr zīdaiņi šajā statistikā parādās ļoti reti.

”Potēšana pret tuberkulozi nenovērš saslimšanu kā tādu, jo tuberkuloze var izpausties maziem bērniem kā plaušu formas, kuras ir pietiekami viegli diagnosticēt, un pietiekami viegli izārstēt. Bet varētu būt arī ārpus plaušu formas – smagas – tuberkulozes meningīts,” skaidro SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, ”’pēdējo gadu dati mums liecina, ka tomēr, pateicoties vakcinācijai, šādas formas bērniem vismaz četrus gadus nebija.”

Tas, kāpēc pirms vairāk nekā mēneša ne tikai Latvijā, bet vēl apmēram 20 Eiropas valstīs sākās vakcīnu iztrūkums skaidrojams ar faktu, ka Dānijas ražotāja vakcīnu partija neizturēja kvalitātes kontroli un tā līdz medicīnas iestādēm nenonāca. Nacionālais veselības dienests no dāņu ražotāja saņēmis vēstuli, ka jau jūnijā varētu piegādāt vakcīnu daudzumu, ar ko pietiktu gadam.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl