Vairāki uzņēmumi izmanto Zaļās karotītes zīmolu, paši labi apzinoties, ka krāpjas

0 Komentāru
Vairāki uzņēmumi izmanto Zaļās karotītes zīmolu, paši labi apzinoties, ka krāpjas
Foto: F64

Zemkopības ministrijas uzdevumā Pārtikas un veterinārais dienests uzsācis pārbaudes valsts un pašvaldību iestādēs par Zaļās karotītes sertifikātu. Pirmie dati pierāda to, ka zem kvalitatīvas Latvijas pārtikas zīmes vairākas firmas ir piegādājušas lētāku importa preci.

Putnu fabrika Ķekava – vienīgais svaigās putnu gaļas piegādātājs, kam ir Zaļās karotītes sertifikāts. Risks, ka kāds negodprātīgs uzņēmējs gribēs ļaunprātīgi izmantot šo preču zīmi, ir liels. Tāpēc putnu fabrikas pārstāvji cenšas maksimāli paši izkontrolēt, lai tie, kas ar viņu Zaļo karotīti startē valsts un pašvaldību konkursos, tiešām arī piegādā slimnīcām, skolām, armijai vai cietumiem Ķekavas produkciju.

Zaļo karotīti piešķir produktiem, kuri tiek ražoti Latvijā un kuriem 75% no ražošanā izmantotajām izejvielām ir vietējās. Savukārt, lai iegūtu Bordo karotīti, pietiek, lai produkta pilns ražošanas cikls tiek veikts Latvijā, bet nepieciešamas izejvielas var nebūt vietējās.

Zemkopības ministrijas uzdevumā Pārtikas un veterinārais dienests uzsāka pārbaudes. Ir atklāti vairāki krāpšanās gadījumi. Pagaidām firmu, kā arī apkrāpto valsts un pašvaldību iestāžu nosaukumus, ministrijā neatklāj. Bet ir zināms, ka mahinācijas notika ar dārzeņiem, olām un vistas gaļu.

Foto

Pagājušajā gadā ieviestais Zaļais iepirkums uzņēmumiem ar vietējo produkciju  valsts un pašvaldību konkursos dod priekšroku. Pārtikas uzņēmumu federācija aicina stingrāk kontrolēt Zaļās un Bordo karotītes sertifikātu izmantošanu.

Pašlaik uzņēmēji kopā ar Pārtikas un veterinārā dienesta ekspertiem strādā pie pārbaužu kritērijiem. Viens no variantiem – matemātiski pārbaudīt, cik no konkrēta Zaļās karotītes uzņēmuma tika iepirkts produkcijas un cik pēc tam tika piegādāts skolām, slimnīcām, bērnudārziem vai kādām citām iestādēm. Kā otrs iespējamais variants tiek piedāvāts ierobežojums, lai Zaļajos iepirkumos drīkstētu piedalīties tikai ar fasēto produkciju, kas ir dārgāka.

Zaļā un Bordo karotītes ir piešķirtas vairāk nekā 500 produktiem. Ja runa ir par valsts un pašvaldību iepirkumiem, tad visgrūtāk ir izkontrolēt tās preces, kas nav fasētas un tiek pārdotas uz svaru. Un tādu produktu ir diezgan daudz.

Atkarībā no pirmo pārbaužu rezultātiem, Zemkopības ministrija pieņems lēmumu par regulāro Pārtikas un veterināra dienesta pārbaužu ieviešanu, lai kontrolētu Zaļo iepirkumus. Paralēli tiek domāts arī par administratīvo sodu ieviešanu par krāpšanos ar Zaļās un Bordo karotītes zīmēm valsts un pašvaldību konkursu ietvaros.

Video

0 Komentāru