Vairāki simti cilvēku pulcējas Ikšķiles estrādē un politiski represēto personu salidojumu

7 komentāri

Vairāki simti cilvēku pulcējās Ikšķilē, kur aizvadīts Latvijas represēto personu salidojums. Kā jau pandēmijas laikā, ieeja tikai vakcinētajiem un Covid-19 pārslimojušajiem, bet estrāde teju pilna. Cilvēki steidza satikt draugus un radus, ar kuriem kopā pārdzīvotas izsūtījuma šausmas.

Lai gan pasākumā ieeja tikai ar Covid-19 sertifikātu, taču tribīnes pilnas. Represētie uzsver, ka Otrais pasaules karš smagi skāra Latviju ar divu ārvalstu okupācijām uz 50 gadiem likvidējot valstiskumu un nogalinot vai izvedot simtiem tūkstošu iedzīvotāju. Daudzi represētie gājuši bojā salā un badā, bet tie, kas izdzīvojuši, par spīti grūtībām, saglabājuši možu garu un regulāri tiekas.

“Es vienmēr esmu teikusi, ka Sibīrija nav tikai sēru un raudu dziesma, tas ir arī liels spēka avots, jo tur cilvēki parādīja, ka var izturēt necilvēcīgas ciešanas, un kas ir vēl svarīgāk – atgriezties un sākt jaunu, citu dzīvi, un naidu neturēt, bet paslēpt dziļi dziļi! Kad atguvām neatkarību, sākās noziegumu atmaskošana, manna māte teica- man viņu piedošanu nevajag! Daudzi jūtās līdzīgi,” pauž represētā, Eiroparlamenta deputāte Sandra Kalniete.

“No normālas dzīves nokļuvām zemļankās, būves, kādas pat nepazinām, pie mums tur suņi dzīvo. Nācās dzīvot! Tur bija pateikts, ka fašistsu ved. Kādu mēnesi vietējie skatījās, pētīja mēs, un teica – kādi jūs fašisti, jūs tādi paši vienkārši cilvēki kā mēs. Mēs, represētie esam nolēmuši nevienam neatriebties. Atriebība ir cilvēces visnekrietnākais niķis,” saka represētais Astrīds Freimanis.

Sanākušos uzrunāja Valsts augstākās amaterpsonas. Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra represēto lomu Latvijas valstiskuma noturēšanā: “Jūsu atmiņas, dzimtas relikvijas un liecības no laimīgākiem laikiem bija ļoti svarīgas nācijas atmiņas saglabāšanai okupācijas gados, kad skolā, medijos, tika viltota vēsture, uzspiesta Latvijas valsts noliegšana.”

Represēto salidojuma tradīcija aizsākta vēl 1998. gadā, un kopš tā laika, ik gadu augusta mēnesī Ikšķilē  šie cilvēki satiekas, lai pārrunātu aktualitātes un kavētos atmiņās par grūto, bet pamatīgu rūdījumu devušo laiku izsūtījumā.

7 komentāri