Vairāki ministri neatbalsta Rīgas maratona norisi un saķeras ar pasākumu atbalstošo Viņķeli

3 komentāri
Vairāki ministri neatbalsta Rīgas maratona norisi un saķeras ar pasākumu atbalstošo Viņķeli
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Vairāki valdības ministri neatbalsta nedēļas nogalē gaidāmā “Rimi Rīgas maratona” norisi, tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele (AP) joprojām uzstāj, ka ļoti lielus Covid-19 izplatīšanās riskus šis vērienīgais sporta pasākums nerada.

Valdības locekļi piektdien ārkārtas sēdē kritiski vērtēja maratona norises ieceri šajā nedēļas nogalē, uzsverot, ka esošajos Covid-19 izplatības apstākļos tas rada lielus riskus.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) pauda, ka maratona norisei patlaban nav īstais laiks, jo ir liels Covid-19 izplatīšanās risks. Ministrs brīdināja, ka Valsts policijai un pašvaldības policijai tas būs liels izaicinājums “skraidīt pakaļ katram cilvēkam un kontrolēt divus metrus”.

“Skaidrs, ka būs drūzmēšanās un noteikumu neievērošana. Mūsu dienesti nebūs spējīgi izskraidīt pakaļ tūkstošiem un sastādīt pārkāpuma protokolus,” pauda politiķis.

Arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) pauda nostāju, ka maratona norise ir jāpārskata. “Tur tūkstoši skries viens pie otra klāt,” stāstīja politiķis, paužot bažas, ka līdz šim, veiksmīgi strādājot, epidemiologi spēj izsekot vīrusa izplatībai, tad šeit “visas kārtis samaisītos”.

“Negribu, lai notiktu kādi inficēšanās gadījumi, bet, ja tie notiktu, tad tos vairs nevarēs izsekot. Mēs tad nevarēsim prasīt nevienam ievērot nosacījumus, ja pašiem tepat blakus notiks tāds kā rokkoncerts. Es nedomāju, ka mēs kā valdība varētu to pieļaut,” pauda ministrs.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pauda, ka pats ir atteicies no dalības maratonā, lai arī Tieslietu ministrija vienmēr ir piedalījusies. “Bijām izveidojuši komandu, bet sapratām, ka dalība būs tiesiskā nihilisma demonstrēšana,” teica Bordāns.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pievienojās kolēģu paustajām bažām par maratona rīkošanu, atzīstot, ka, pat ja šis pasākums no epidemioloģiskā viedokļa ir drošs, tomēr tas nav droši no publiskās komunikācijas viedokļa.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) sacīja, ka, lai arī visu laiku valdība klausījusies epidemiologu norādēs, šoreiz būtu jāizdara izņēmums un jārīkojas maratona rīkošanas kontekstā.

Arī premjers Krišjānis Kariņš (JV) jautājuma izskatīšanas sākumā rosināja pārcelt maratona norisi.

Lasi vēl – Kariņš mudina atlikt Rīgas maratonu

Veselības ministre Viņķele uzsvēra, ka viņas pārliecība ir, ka maratons tiek rīkots esošo nosacījumu ietvarā un “te nav nekādu pārkāpumu”. Ministre skaidroja, ka maratona organizatori ir gatavi atcelt Ģimeņu skrējienu un īsākās distances.

“Maratons tagad kļuvis par tādu tēmu, kur cilvēki izpauž satraukumu un stresu, bet tas ir drošāks nekā skolotāju ekskursija,” ironizēja ministre, uzsverot, – ja maratons tiek atcelts, tas būtu jākompensē.

Komentējot Viņķeles aicinājumu, ka, atceļot Rīgas maratonu, būtu jāapsver iespēja valstij segt maratona rīkotājam radušos zaudējumus, Kariņš uzsvēra, ka Viņķele ir veselības ministre un viņai vajadzētu piedāvāt priekšlikumus, kā ierobežot vīrusa izplatību. “Mums ir jāierobežo vīruss, lai nav jāver ciet ekonomika. Ja tas maksās naudu, tad tā ir jāatrod, bet es gribu saprast, ko darīt,” sacīja premjers.

Šo pārmetumu Viņķele nepieņēma, uzstājot, ka viņa rīkojas kā “atbildīga ministre, kas uz problēmu raugās kompleksi”.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) jautājumā par Rīgas maratonu pievienojās veselības ministres viedoklim.

LETA jau vēstīja, ka sadarbībā ar Veselības ministriju, Slimību profilakses un kontroles centru un Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestu “Rimi Rīgas maratona” organizatori izstrādājuši virkni pasākumu Covid-19 risku mazināšanā.

Maratona organizatori ir uzsvēruši, ka vēl turpinās sarunas par pasākuma sarīkošanas aspektiem, sīkākus komentārus pašlaik nesniedzot.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš, pēc kura saslimšanas ar Covid-19 pašizolācijā pavasarī nonāca Saeima, ir pārliecināts, ka Covid-19 uzliesmojuma dēļ Rīgas maratons ir jāatceļ. Politiķis norāda, ka maratonā piedalīsies ap 15 000 cilvēku, un uzsver, ka arī pēc distancētiem skrējieniem maratona dalībnieki “pēkšņi neizgaisīs”.