Vairākas latviešu mākslinieces izstādē mēģina kliedēt stereotipus par sieviešu krūtīm

0 Komentāru

Rīgā atklāta feministiskas ievirzes ekspozīcija, kas stāsta par sieviešu krūtīm, un tā ir tieši tik provocējoša, kā izklausās.

Septiņas mākslinieces piedāvā iepazīties ar krūšu nozīmi ļoti dažādos aspektos, arī politiskos.

Sieviešu krūšu bioloģiskā funkcija ir gaužām vienkārša, – saražot pienu zīdainim. Taču tās tiek seksualizētas, klasificētas un ir apaugušas ar nereti pretrunīgām nozīmēm. Šķetinot šo daudzveidīgo krūšu nozīmju pavedienus, septiņas mākslinieces radījušas izstādi, kurā atklāti stāsta un rāda, kāda ir šīs ķermeņa daļas nozīme mātišķības, seksualitātes, politikas un pat -krūts vēža kontekstā.

Jana Kukaina
Izstādes “Gladuala Mammae” kuratore

Šajā izstādē krūtis tiek izmantots kā tāds lodziņš, caur kuru paskatīties uz sabiedrību kopumā. It kā mēs runājam par krūtīm, bet patiesībā mēs runājam par sievietes ķermeni, par to, kā šim ķermenim ir dzīvot mūsdienu Latvijā, ko ar šo ķermeni mēs darām, vai mēs to mīlam un lolojam, vai gribam pārveidot, kritizējam vai pieņemam.

Viena no māksliniecēm stāstos un bildēs atspoguļo sieviešu, kuras uzvarējušas krūts vēzi, pārdzīvojumus. Cita atklāti stāsta, kādēļ daiļā dzimuma pārstāves izvēlas gulties zem skalpeļa, lai mainītu savu apaļumu izmēru. Piemēram, māksliniece Mētra Saberova neviennozīmīgo attieksmi ne vien pret ķermeni, bet arī pret dzimumiem izjūt tik personiski, ka izstādes ietvaros savas krūtis noklājusi ar permanentu tetovējumu, tās padarot par melnajiem caurumiem.

Mētra Saberova
Mētra Saberova

Mētra SaberovaViens no mērķiem bija uzlaikot tipiski sievišķīgas drēbes, kas man izskatās pilnīgi absurdi un smieklīgi, ņemot vēl vērā, ka man nav matu. Mēģināju parādīt, ka tāds stereotips, kā sieviešu esamība ir muļķības. Tā, protams, ir viena no kategorijām, bet tā ir tikai viena un turklāt kategorija, tātad izveidota, nevis tāda īsti nākoša no sevis.

Izstāde, kuras nosaukumā likts krūts dziedzera latīniskais nosaukums – ”Glandula Mammae” – apskatāma Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā līdz 2. septembrim.

0 Komentāru